Dlaczego druki podatkowe za PIT 2018 należy sprawdzić...
FreeImages
Podatnik.Info

Dlaczego druki podatkowe za PIT 2018 należy sprawdzić przed wypełnieniem?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć, jest sprawdzenie wypełnianego przez nas druku, zarówno w przypadku PIT wypełnianego przez internet, jak i w wersji drukowanej.

 

Czy moje druki podatkowe są aktualne?

Pomimo faktu, iż charakter uzupełnianych informacji nie ulega zmianie, same druki podatkowe podlegają regularnym, nieznacznym modyfikacjom. Fakt ten może wynikać z pomniejszych zmian w przepisach (usuwających poszczególne pola lub dodające nowe), jak również usprawnieniu procesu wyliczenia wysokości podatku. Zwrócenie uwagi na aktualność wypełnianego przez nas PIT-u za 2018 może uchronić nas od konieczności złożenia korekty bądź nieumyślnego wyliczenia niepoprawnych danych.

 

Jak sprawdzić, czy wypełniane przez nas druki podatkowe są najnowszymi wersjami, które do użycia dopuściło Ministerstwo Finansów? Odpowiedź na to pytanie możemy uzyskać poprzez zapoznanie się z opisem druku, zawartym na dole deklaracji (prawy dolny róg w przypadku stron nieparzystych, lewy dolny róg w przypadku stron parzystych). W umieszczonej tam ramce możemy znaleźć nazwę wypełnianej deklaracji, wraz z liczbą w nawiasie – to właśnie ona jest numerem wersji deklaracji, a podatnik jest zobowiązany sprawdzić, czy jest ona aktualna.

 

Regularność zmian różni się w zależności od uzupełnianego formularza. Jednym z najczęściej aktualizowanych zeznań podatkowych jest najpopularniejsza wśród Polaków deklaracja PIT-37. Zgodnie z informacjami, opublikowanymi przez Ministerstwo Finansów, rozliczając dochody za 2018 rok, obowiązującą nas wersją zeznania podatkowego jest PIT-37 (25). Druki podatkowe w tym rodzaju deklaracji zmieniają się niemal co roku – dochody z 2017 roku należało rozliczać przy pomocy formularza PIT-37 (24), a za 2016 r. obowiązującym wariantem był PIT-37 (23).

 

Jak zapewnić sobie najnowsze druki podatkowe?

Na szczęście, problem aktualności uzupełnianych przez nas druków może być zażegnany w bardzo prosty sposób – uzupełniając naszą deklarację przy pomocy programu PIT. Zarówno wersja dostępna przy pomocy przeglądarki internetowej, jak i aplikacja do instalacji w systemie Windows, zawiera druki podatkowe w aktualnej wersji. Zapewnia to podatnikowi możliwość uzupełnienia obowiązujących go dokumentów w sposób wymagany przez Ministerstwo Finansów, który może oszczędzić mu konieczności złożenia korekty.

 

Program PIT posiada też wiele innych, użytecznych zalet: przechowuje wcześniej wypełnione druki podatkowe, pomaga w wyliczeniu poszczególnych kwot zobowiązania względem fiskusa, jak również ułatwia proces tzw. autoryzacji podatnika, dzięki czemu bez problemów można wysłać deklarację przez internet wprost do Ministerstwa Finansów.

 

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT-38 bez formularza PIT-8C. Czy jest to możliwe w PIT 2019/2020?