Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Dla kogo PIT-36? Wypełnij i rozlicz online 2018/2019
maxpixel.net
Podatnik.Info

Dla kogo PIT-36? Wypełnij i rozlicz online 2018/2019

Deklarację PIT-36 z roku na rok składa coraz większa liczba osób. Zeznanie wybierają podatnicy rozliczający się na ogólnych zasadach, czyli według skali podatkowej 18 i 32 procent. Są to m.in. przedsiębiorcy i osoby, które uzyskują przychód z najmu. Sytuacji, w których należy wybrać PIT-36 jest jednak znacznie więcej.

Zobacz, czy powinieneś wypełnić to zeznanie i przekonaj się, jak szybko rozliczysz PIT przez internet.

Dla kogo PIT-36?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje na podatników posiadających obowiązek złożenia deklaracji PIT-36. Ustawodawca określił, że na takim druku powinieneś rozliczyć się z urzędem skarbowym, jeśli w poprzednim roku uzyskałeś przychody:

  • z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze,
  • ze źródeł, z których samodzielnie opłacałeś zaliczki,
  • ze źródeł przychodów położonych za granicą,
  • z innych źródeł opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej – w przypadku, jeśli ani podatnik, ani płatnik nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek.

PIT-36 wypełnią też podatnicy prowadzący:

  • pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej (18 i 32%),
  • działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.

Kto jeszcze rozliczy się na PIT-36 w 2018/2019?

PIT-36 wypełniają też podatnicy w szczególnych sytuacjach. Jedną z nich jest wysyłanie zeznania podatkowego wspólnie z małżonkiem, jeśli ten samodzielnie rozliczałby się właśnie na takim druku. Wówczas, nawet jeśli druga osoba samodzielnie wypełniałaby inny rodzaj deklaracji, małżonkowie wspólnie powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym przy użyciu druku PIT-36.

To zeznanie powinny wypełnić też osoby samodzielnie wychowujące dzieci – rodzice lub opiekunowie prawni. Dotyczy to panien, kawalerów, rozwodników itd., a także w przypadku, jeśli jeden z rodziców został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę więzienia. W takim przypadku samotny rodzic może wypełnić PIT-36, również, jeśli samodzielnie składałby do urzędu inny rodzaj zeznania podatkowego.

Rozlicz się przez internet w kilka minut

Podatnicy coraz częściej decydują się na rozliczenie PIT przez internet. Przekonuje ich przede wszystkim fakt, że dzięki temu mogą uzupełnić deklarację samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Programy online prowadzą użytkownika krok po kroku, wskazując, jakie pola należy uzupełnić, a następnie same dokonują obliczeń.

Przygotuj kilka danych, żeby wypełnić PIT przez internet:

  • imię i nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • numer PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu za poprzedni rok (z wyjątkiem sytuacji, w których w poprzednim roku nie składałeś deklaracji, wówczas w odpowiednim oknie wpisujesz „0”).

Po wypełnieniu deklaracji, system sprawdza jej poprawność, a następnie przesyła do wybranego urzędu skarbowego. Możesz być pewny, że Twój PIT-36 trafi bezpośrednio do kolejki do rozpatrzenia.

Loading Comments