Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2018 r. z fiskusem?
sondaż 289 głosów
80%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

232 głosów
13%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

39 głosów
3%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

9 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Darmowa pomoc prawna nie zawsze wolna od VAT
Redakcja
http://sxc.hu/

Darmowa pomoc prawna nie zawsze wolna od VAT

Podziel się tym artykułem:   

Darmowa pomoc prawna podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli celem jej udzielenia przez kancelarię jest uzyskanie osobistych korzyści przez podatnika lub jego pracowników – poinformowało w środę Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z zasadą, nieodpłatne świadczenie usług nie podlega opodatkowaniu. Jednak w niektórych przypadkach prawo zrównuje tę czynność z usługami udzielanymi za wynagrodzeniem i tym samym obarcza je podatkiem VAT.

 

Zdaniem MF o opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT), w przypadku porad prawnych świadczonych nieodpłatnie (dla dobra publicznego) przez prawników lub kancelarie prawne, decyduje ocena zaistniałych w danej sytuacji okoliczności faktycznych. 

 

„Jeżeli celem prowadzonych nieodpłatnie działań jest budowanie pozytywnego wizerunku kancelarii, co w efekcie prowadzi do pozyskania nowych klientów, a działania te znajdują odzwierciedlenie np. w podejmowanych przez podatnika akcjach informacyjnych, należy uznać, iż czynności te mieszczą się w celu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.”

 

W takim wypadku fakt uzyskania korzyści przez podmiot, któremu udzielono pomocy w postaci nieodpłatnej porady prawnej staje się mniej istotny, zgodnie z regulacjami dotyczącymi podatku VAT, aniżeli włączenie się w działalność pro bono (dla dobra społecznego) w celu uzyskania z tego tytułu korzyści dla zaangażowanej kancelarii.

 

„Jeśli celem nieodpłatnego świadczenia jest przede wszystkim zapewnienie danemu podmiotowi korzyści w postaci bezpłatnego wsparcia prawnego, usługi takie podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Wówczas zgodnie z art. 29 ust. 12 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania tych usług jest koszt ich świadczenia poniesiony przez podatnika. Usługi te opodatkowane są według stawki podatku 23 %” – wyjaśnia w komunikacie resort finansów.

źródło: MF

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl