Darmowa pomoc prawna nie zawsze wolna od VAT
http://sxc.hu/

Darmowa pomoc prawna nie zawsze wolna od VAT

Darmowa pomoc prawna podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli celem jej udzielenia przez kancelarię jest uzyskanie osobistych korzyści przez podatnika lub jego pracowników – poinformowało w środę Ministerstwo Finansów.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zgodnie z zasadą, nieodpłatne świadczenie usług nie podlega opodatkowaniu. Jednak w niektórych przypadkach prawo zrównuje tę czynność z usługami udzielanymi za wynagrodzeniem i tym samym obarcza je podatkiem VAT.

 

Zdaniem MF o opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT), w przypadku porad prawnych świadczonych nieodpłatnie (dla dobra publicznego) przez prawników lub kancelarie prawne, decyduje ocena zaistniałych w danej sytuacji okoliczności faktycznych. 

 

„Jeżeli celem prowadzonych nieodpłatnie działań jest budowanie pozytywnego wizerunku kancelarii, co w efekcie prowadzi do pozyskania nowych klientów, a działania te znajdują odzwierciedlenie np. w podejmowanych przez podatnika akcjach informacyjnych, należy uznać, iż czynności te mieszczą się w celu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.”

 

W takim wypadku fakt uzyskania korzyści przez podmiot, któremu udzielono pomocy w postaci nieodpłatnej porady prawnej staje się mniej istotny, zgodnie z regulacjami dotyczącymi podatku VAT, aniżeli włączenie się w działalność pro bono (dla dobra społecznego) w celu uzyskania z tego tytułu korzyści dla zaangażowanej kancelarii.

 

„Jeśli celem nieodpłatnego świadczenia jest przede wszystkim zapewnienie danemu podmiotowi korzyści w postaci bezpłatnego wsparcia prawnego, usługi takie podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Wówczas zgodnie z art. 29 ust. 12 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania tych usług jest koszt ich świadczenia poniesiony przez podatnika. Usługi te opodatkowane są według stawki podatku 23 %” – wyjaśnia w komunikacie resort finansów.

źródło: MF

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
13 emerytura a podatek dochodowy – co musisz wiedzieć?