Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Daniel Obajtek
Redakcja
public domain

Daniel Obajtek

Podziel się tym artykułem:   

W kolejnym cyklu przedstawiamy postać Daniela Obajtka. Przedsiębiorca ten w każdej ze spółek, którą zarządzał wprowadzał swoje odważne zmiany, dzięki czemu znacznie polepszał wskaźniki finansowe najważniejszych i największych spółek w Polsce. Kim zatem jest Daniel Obajtek?

Daniel Obajtek urodził się 2 stycznia 1976 roku w Myślenicach (województwo małopolskie). Jest absolwentem Prywatnej Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska w Radomiu. Zdobył dyplom magistra inżyniera ze specjalnością bezpieczeństwo i higiena w środowisku pracy i zarządzanie środowiskowe w sytuacjach kryzysowych. Ukończył również program Executive MBA VIP walidowany przez IAE Aix-Marseille Graduate School of Management.

Obajtek swoją karierę zawodową rozpoczął od stanowiska operatora maszyn w firmie, która produkowała osprzęt instalacyjny. Wraz z upływem lat, i w miarę zdobywania dodatkowych zdolności i doświadczenia, stał się jej kierownikiem, a w późniejszym okresie dyrektorem. Daniel Obajtek od 2002 roku zaczął udzielać się społecznie. Początkowo pełnił funkcję radnego gminy Pcim (małopolskie). W 2006 roku podjął walkę o fotel wójta gminy i po wygranej, przy ogromnym poparciu mieszkańców pełnił tę funkcję aż do 2015 roku. W czasie swojej kadencji podejmował wiele problemów mieszkańców. Między innymi, za jego decyzją, zostały przywrócone przyszkolne gabinety stomatologiczne, utworzono Centrum Usług Socjalnych oraz założono Spółdzielnie Socjalną Prima, która została wyróżniona w konkursie Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej 2015.

Dzięki doświadczeniu i sukcesom, które zdobył na szczeblu lokalnym, w 2016 roku został powołany na stanowisko prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Młody menadżer stanął na czele organizacji, która operowała 27 miliardowym budżetem i zatrudniała 11 tysięcy osób. Obajtek, po objęciu stanowiska, od razu rozpoczął modernizowanie instytucji. Audyt, którego przeprowadzenie zlecił, miał na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu agencji, takich jak: zakupy nieprawidłowych systemów informatycznych, wysokie nagrody dla dyrektorów agencji, czy realizacji zamówień poza przetargami. Obajtek chcąc usprawnić działania ARiMR podpisał umowę z firmą Microsoft, która szkoliła pracowników z zakresu wiedzy o nowoczesnych technologiach i bezpieczeństwie w architekturze IT.

2 marca 2017, Daniel Obajtek, stanął przed wyzwaniem zarządzania jedną z największych spółek energetycznych w Polsce. Po objęciu stanowiska prezesa w Energa S.A., tak jak w przypadku poprzedniej posady, zabrał się za modernizowanie przedsiębiorstwa. Obajtek chcąc zrestrukturyzować spółkę i zoptymalizować koszty postanowił zrewidować ówczesne umowy z dostawcami energii. Z analiz jakie przeprowadził wynikało, że spółka od lat znacznie przepłacała, szczególnie jeżeli chodzi o tak zwaną zieloną energię.  Według portalu Wysokie Napięcie, Energa S.A., mogła w ten sposób stracić kilkaset milionów złotych. Tym sposobem Obajtek podjął decyzję o zerwaniu 150 umów dotyczących obrotu zielonymi certyfikatami. Pod koniec 2017 roku, pod kierownictwem Obajtka, Energa S.A, zakończyła kapitalizację na poziomie 5,3 miliarda złotych, jednocześnie notując największy wśród krajowych, bo aż 38 procentowy, wzrost kursu akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Sukcesy w zarządzaniu spółką energetyczną zaowocowały powołaniem Obajtka na stanowisko prezesa spółki PKN Orlen. Naftowy gigant w 2016 roku posiadała ⅓  udziału w rynku sprzedaży detalicznej paliw w Polsce. Przychodząc do spółki dokonał optymalizacji struktury zatrudnienia, zwiększając zysk Spółki. Ważnym podkreślenia jest także fakt, że sam pobiera wynagrodzenie kilkukrotnie mniejsze niż jego poprzednicy na tym samym stanowisku. Daniel Obajtek stoi teraz przed wyzwaniem dokonania fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos. Jak zapowiada, będzie to korzystne nie tylko dla obu spółek ale również dla całej gospodarki.

Postawa Daniela Obajtka znajduje odzwierciedlenie w otrzymywanych nagrodach. Dzięki podjętym przez niego decyzjom i sposobem zarządzania, kierowane przez niego Spółki były laureatami wielu prestiżowych nagród w tym m.in. Polski Kompas, Najbardziej Etyczna Firma – światowy ranking, Najcenniejsza Polska Marka, Orzeł Polskiej Gospodarki, Market roku, Miejsce w pierwszej dziesiątce rankingu „Pracodawcy Marzeń”, Lider w konkursie Technobiznes, nagroda Employer Branding Excellence Awards, Złoty Liść za prowadzenie biznesu odpowiedzialnego Społecznie, czy też Byki i niedźwiedzie i wiele innych.

Podziel się tym artykułem: