Czym są OPP?
Fundacja Rosa

Czym są OPP?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Organizacje pożytku publicznego są podmiotami pozarządowymi, posiadającymi osobowość prawną i spełniającymi wymogi  ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

 

Status OPP uzyskuje się poprzez wystąpienie do Krajowego Rejestru Sądowego o jego nadanie. W tym celu dana organizacja musi wypełnić wniosek, który następnie rozpatruje sąd. Jeśli podmiot spełnia wszystkie warunki, zostaje wpisany do KRS.

 

Z uzyskaniem statusu OPP wiążą się zarówno obowiązki, jak i przywileje. Organizacje pożytku publicznego, jako organy cieszące się dużym zaufaniem publicznym, muszą posiadać własny statut; wykazywać transparentność w całym okresie działania; zachować jawność finansów, którymi dysponują; publikować roczne sprawozdania z funkcjonowania; a także przeznaczać nadwyżkę przychodów nad kosztami na działalność pożytku publicznego.

 

Najważniejszym z przywilejów OPP jest możliwość otrzymywania pieniędzy z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu obywatele mają prawo decydowania o tym, na co zostanie przekazana część ich podatku, a NGOsy – realizacji planowanych działań.

 

O status OPP mogą ubiegać się najróżniejsze organizacje, m.in. działające w zakresie pomocy społecznej, zdrowia, edukacji, kultury, sportu, ekologii, turystyki, itp.

 

 

 

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Więcej informacji o działaniach organizacji: www.fundacjarosa.pl oraz www.rakoobrona.pl.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Uwaga: zmiany w CIT 2022. Sprawdź!