Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Czy wzrośnie wysokość składek ZUS dla osób...
http://sxc.hu/

Czy wzrośnie wysokość składek ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą?

Podziel się tym artykułem:   

Rząd zastanawia się nad podwyższeniem składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Byłoby to kolejne obciążenie dla przedsiębiorców, ponieważ od 1 lutego wzrosła wysokość składki rentowej.

Wysokość składek powinna być jednakowa dla wszystkich grup zawodowych

- Przedsiębiorcy są temu przeciwni, chyba że nowe zasady miałyby charakter powszechny i objęły wszystkich ubezpieczonych, w tym rolników, górników, nauczycieli, sędziów, prokuratorów i pracowników służb mundurowych – tłumaczy Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan.

Przedsiębiorcy nie będą głośno protestować jak policja i rolnicy

Przedsiębiorcy mają zapłacić 4 mld zł rocznie więcej. Ponad 10 mld zł rząd mógłby uzyskać ograniczając przywileje emerytalno- rentowe służb mundurowych i rolników. Nie chce się jednak narażać tym grupom zawodowym. Woli poszukać dodatkowych pieniędzy u przedsiębiorców, bo jest przekonany, że nie będą głośno protestować.

Równoważenie systemu emerytalnego powinno być realizowane poprzez likwidację przywilejów i zmniejszanie wydatków, a nie zwiększanie składek. Nie można zwiększać obciążeń przedsiębiorców i poszukiwać oszczędności w ich kieszeniach, w celu finansowania nieusprawiedliwionych przywilejów dla innych grup.

Wysokość składek wahała by się w granicach od 400 do 2400 zł

Osoby prowadzące działalność gospodarczą miałyby płacić składki emerytalno-rentowe proporcjonalnie do dochodu. Obecnie odprowadzają do ZUS składki od dochodu nie niższego niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 600 zł miesięcznie. - Po zmianie przedsiębiorcy płaciliby składki proporcjonalnie do rzeczywistego dochodu, ale nie mniej niż od ustawowego minimalnego wynagrodzenia i nie więcej niż od 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wysokość składek mieściłaby się w granicach od 400 do 2400 zł - wyjaśnia Jeremi Mordasewicz.

 

Źródło: PKPP Lewiatan

Podziel się tym artykułem: