Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika
Czy przekazanie 1% podatku jest obowiązkowe?
FR

Czy przekazanie 1% podatku jest obowiązkowe?

Podziel się tym artykułem:   

Co roku w okresie od stycznia do kwietnia spotykamy się z prośbami o ofiarowanie 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Czy czynność ta jest obowiązkowa?

Oczywiście, że nie! To przywilej, z którego możemy skorzystać. Obywatele, płacący co roku podatek dochodowy od osób fizycznych, mają prawo zdecydować, czy i na jaką organizację pożytku publicznego chcą przekazać jedną setną kwoty, która i tak zasiliłaby konto Skarbu Państwa.

 

W ten sposób wspieramy działania społeczne, mając bezpośredni wpływ na to, jak wydawane są nasze pieniądze. Jeśli w deklaracji podatkowej nie wskażemy, gdzie powinien trafić 1% podatku należnego, o przeznaczeniu tej kwoty, podobnie jak w przypadku pozostałej sumy oddanej fiskusowi, zdecydują później politycy.

 

Przekazywania 1% podatku nie powinniśmy więc traktować jako obowiązek, lecz jako przejaw demokracji bezpośredniej, tym bardziej, że w ten sposób możemy wesprzeć cele bliskie naszemu sercu.

 

W Polsce jest zarejestrowanych ponad 8 tys. podmiotów, posiadających status OPP. Działają one w różnych obszarach – od zdrowia i edukacji, poprzez pomoc społeczną, kulturę, sport, aż do turystyki, ekologii i ochrony zwierząt. Spośród nich na pewno wybierzemy organizację, której zakres funkcjonowania popieramy i uznamy, że wato przeznaczyć na jej cel 1% podatku.

 

Nie rezygnujmy dobrowolnie z możliwości decydowania o przeznaczeniu pieniędzy publicznych. Warto wszak mieć wkład w prawidłowe funkcjonowanie społeczeństwa.

 

 

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Więcej informacji o działaniach organizacji: www.fundacjarosa.pl oraz www.rakoobrona.pl.

Podziel się tym artykułem: