Czy programy do rozliczenia PIT online są bezpieczne? - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika
Czy programy do rozliczenia PIT online są bezpieczne?
Redaktor
phhere.com
Podatnik.Info

Czy programy do rozliczenia PIT online są bezpieczne?

Podziel się tym artykułem:   

Bezpieczeństwo naszych danych w programach do rozliczenia PIT online jest kwestią zasadniczą.  Dlatego tak ważne jest by to, co zeznamy w naszej deklaracji podatkowej PIT-37 trafiło prosto do urzędu skarbowego i nigdzie indziej.

Rozliczanie PIT przez internet jest ostatnio bardzo modne a w okolicach kwietnia, gdy mija termin na rozliczenie się z fiskusem, zza każdego roku możemy spotkać hasła związane z tematem: rozlicz PIT online, łatwe jak PIT przez internet, PIT-37 online czy deklaracja PIT-37 przez internet. Nagłówki brzmią zachęcająco i dodatkowo kuszą łatwością i szybkością rozliczenia podatku. Czy to jednak jest wystarczająco bezpieczne?

Programy do rozliczania PIT- gdzie trafiają dane?

Kwestia bezpieczeństwa programu PIT to chyba najważniejsza kwestia. Zgodnie z prawem jeśli udostępniliśmy nasze dane w programie do rozliczania PIT online, to nie mogą być one sprzedawane ani przetwarzane.  Wszystkie te kwestie regulują również rygorystyczne wymogi co do ochrony informacji Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO). Co więcej nasze dane zapisane na serwerze programu są nawet bezpieczniejsze niż na naszym komputerze domowym, bowiem serwery posiadają mocne , profesjonalne i certyfikowane systemy zabezpieczeń w przeciwieństwie do komputerów domowych, które zazwyczaj są słabo chronione. Dlatego też dane, które podaliśmy w programie PIT wysyłane są jedynie do właściwego urzędu skarbowego i tylko tam. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu bezpiecznych łączy. Poza tym dane z formularzy PIT-37 są szyfrowane. Dlatego też wypełnianie PIT przez internet jest bardzo bezpieczne.

Program PIT - czy popełnia błędy?

Z kwestią bezpieczeństwa związana jest także poprawność formularzy programu PIT. Warto wiedzieć, że nim programy do rozliczania PIT zostanie oddany do użytkowania przechodzi on surową ocenę księgowych i doradców podatkowych. Dzięki temu pogram PIT jest tak przyjazny dla użytkowników. Nie tylko zawiera wszelkie wymagane pola, jak standardowy formularz PIT–37,ale również sam zlicza kwoty, co jest znacznym ułatwieniem dla podatników. Poza tym program skonstruowany jest tak, by wychwytywać błędy popełnione przez podatnika lub pominięte przez niego pola. Jeśli więc wypełniając program do rozliczenia PIT online popełnimy błąd, możemy być spokojni. Program PIT od razu wychwyci pomyłkę i zasygnalizuje to użytkownikowi stwarzając tym samym szansę na poprawę błędu.

Odpowiedź na pytanie czy programy do rozliczania PIT są bezpieczne jest więcej jednoznaczna: tak, są. Dzięki tej wiedzy nie pozostaje nam, podatnikom, nic innego, jak tylko cieszyć się z możliwości jakie daje nam program PIT.

Podziel się tym artykułem: