Gorące tematy
Czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł?
Wyniki sondażu: sondaż 463 głosów
20%

Tak, gdyż przyczyni się do większej ilości urodzeń dzieci

93 głosów
21%

Nie, gdyż pieniądze trafią do niewłaściwych rodzin

96 głosów
59%

Nie jest to wystarczająca zachęta dla rodziców do posiadania dzieci

274 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Czy likwidacja ulg podatkowych uratowałaby budżet...
Kamil Sztandera
sxc.hu
Podatnik.info

Czy likwidacja ulg podatkowych uratowałaby budżet państwa?

Podziel się tym artykułem:   

W budżecie na 2013 r. zabrakło 24 miliardów złotych w stosunku do początkowo uchwalonej ustawy. Czy w związku z tym rząd powinien zlikwidować preferencje podatkowe w celu redukcji deficytu?

Ulgi podatkowe a budżet państwa

W 2011 r. Polacy odliczyli różnego rodzaju ulgi podatkowe na łączną kwotę 79,1 miliardów złotych. Tak wynika z opublikowanego w marcu przez Ministerstwo Finansów raportu pt. „Preferencje podatkowe w Polsce", co stanowiło 5,2 proc. PKB .
Tak więc likwidacja niektórych ulg byłaby jednym z rozwiązań mogącym poprawić stan finansów publicznych. Zwłaszcza, że w polskim systemie podatkowym możemy wyróżnić aż 489 różnego rodzaju preferencji, z czego 145 dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Łącznie wartość pomocy państwa w postaci ulg, odliczeń i zwolnień w podatku PIT w 2011 r. wyniosła 19,2 miliardów złotych, tj. 1,3 proc PKB. Podatnicy najczęściej korzystali z ulgi na dzieci (5,7 mld zł) oraz łącznego opodatkowania dochodów małżonków (3,0 mld zł). Potwierdza to słowa autorów raportu, że ponad połowa funkcjonujących preferencji w polskim systemie podatkowym przeznaczana jest na wsparcie rodziny oraz pomoc socjalną.

Zmiany w PIT 2013

Składając zeznanie roczne za 2013 r. Polacy nie zostaną zaskoczeni zmianami zasad korzystania z ulg i odliczeń w podatku PIT. Zmianie ulegną jedynie zatwierdzone jeszcze w 2012 r. zasady odliczania ulgi prorodzinnej. Oprócz tego znacznemu ograniczeniu ulegnie ulga na internet. Oznacza to, że prawo do odliczenia wydatków poniesionych na użytkowanie sieci (maksymalnie w kwocie 760 zł) będzie przysługiwać jedynie tym podatnikom, którzy w poprzednich latach z niego nie korzystali, ale tylko przez okres dwóch lat. Następnie tego rodzaju preferencja całkowicie zniknie z polskiego systemu podatkowego.

Dlatego nie zwlekaj i już dziś rozlicz się darmowym programem PIT pro 2013. Dołącz do grona 4 000 000 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT 2013/2014 wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)


Pamiętaj! Korzystając z programu PIT pro 2013 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2013.


Podatnik.info 

Podziel się tym artykułem: