Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2018 r. z fiskusem?
sondaż 289 głosów
80%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

232 głosów
13%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

39 głosów
3%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

9 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Czy górnicy zarabiają za mało?
KS
http://sxc.hu/
wynagrodzenia.pl

Czy górnicy zarabiają za mało?

Podziel się tym artykułem:   

W 2012 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce wynosiło 3 522 PLN (842 EUR). Płace w górnictwie i wydobyciu były o 89% wyższe, oscylowały na poziomie 6 647 PLN (1 588 EUR). 

Pracujący przy wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego otrzymywali miesięcznie 6 782 PLN (1 620 EUR czyli aż o 92% więcej niż w gospodarce narodowej) – podaje portal wynagrodzenia.pl.

Praca górników na pewno nie należy do łatwych, ale czy jest na tyle ciężka, że ich zarobki powinny być wyższe o 89% od reszty pracujących? Czy jest to sprawiedliwe, czy w innych krajach jest podobnie? Jak wynika z poniższej tabeli, w 2012 roku Polska była krajem w którym wystąpiły największe dysproporcje pomiędzy wynagrodzeniami w górnictwie a średnią krajową. Zarobki górników były aż o 89% wyższe niż płace w gospodarce narodowej. W Niemczech różnica ta wynosiła zaledwie 10%, w Turcji 9%, Hiszpanii 26% a w Wielkiej Brytanii 44%. Jeżeli dodatkowo weźmiemy pod uwagę fakt, iż przywileje emerytalne polskich górników należą do najlepszych na świecie to warto zadać pytanie co leży u postaw narzekań związków zawodowych na niski poziom płac w tym zawodzie? Pytanie to nabiera szczególnego znaczenia w kontekście strat generowanych przez ten sektor gospodarki.

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl