Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Czy wzrośnie wysokość składek ZUS dla osób...
http://sxc.hu/

Czy wzrośnie wysokość składek ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą?

Rząd zastanawia się nad podwyższeniem składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Byłoby to kolejne obciążenie dla przedsiębiorców, ponieważ od 1 lutego wzrosła wysokość składki rentowej.

Wysokość składek powinna być jednakowa dla wszystkich grup zawodowych

- Przedsiębiorcy są temu przeciwni, chyba że nowe zasady miałyby charakter powszechny i objęły wszystkich ubezpieczonych, w tym rolników, górników, nauczycieli, sędziów, prokuratorów i pracowników służb mundurowych – tłumaczy Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan.

Przedsiębiorcy nie będą głośno protestować jak policja i rolnicy

Przedsiębiorcy mają zapłacić 4 mld zł rocznie więcej. Ponad 10 mld zł rząd mógłby uzyskać ograniczając przywileje emerytalno- rentowe służb mundurowych i rolników. Nie chce się jednak narażać tym grupom zawodowym. Woli poszukać dodatkowych pieniędzy u przedsiębiorców, bo jest przekonany, że nie będą głośno protestować.

Równoważenie systemu emerytalnego powinno być realizowane poprzez likwidację przywilejów i zmniejszanie wydatków, a nie zwiększanie składek. Nie można zwiększać obciążeń przedsiębiorców i poszukiwać oszczędności w ich kieszeniach, w celu finansowania nieusprawiedliwionych przywilejów dla innych grup.

Wysokość składek wahała by się w granicach od 400 do 2400 zł

Osoby prowadzące działalność gospodarczą miałyby płacić składki emerytalno-rentowe proporcjonalnie do dochodu. Obecnie odprowadzają do ZUS składki od dochodu nie niższego niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 600 zł miesięcznie. - Po zmianie przedsiębiorcy płaciliby składki proporcjonalnie do rzeczywistego dochodu, ale nie mniej niż od ustawowego minimalnego wynagrodzenia i nie więcej niż od 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wysokość składek mieściłaby się w granicach od 400 do 2400 zł - wyjaśnia Jeremi Mordasewicz.

 

Źródło: PKPP Lewiatan

Loading Comments