Czy wiekowe srebra są dobrym sposobem na ulokowanie...
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Czy wiekowe srebra są dobrym sposobem na ulokowanie kapitału?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dwa w jednym

Wiekowe srebra traktowane mogą być jako alternatywne produkty inwestycyjne niejako na dwóch płaszczyznach. Pierwsza z nich, to wartość zabytkowa sreber traktowanych jako kolekcjonerskie dzieło sztuki dawnej. Drugą z tych płaszczyzn jest sam fakt, że srebro jest oczywiście metalem szlachetnym, wiec pomijając jego wartość kolekcjonersko - zabytkową, samo w sobie posiada sporą wartość i może być interesujące pod względem inwestycyjnym.

Gdzie kupować stare srebra?

Rynek handlu antykami, w tym srebrami, nie jest w Polsce jeszcze tak rozwinięty i popularny, jak choćby w pozostałych krajach Europy – szczególnie zachodniej – jednak nie jest to także rynek skrajnie niszowy. W związku z tym istnieje kilka sposobów na zakup starych sreber, jednak różnią się one od siebie zarówno stopniem bezpieczeństwa transakcji, jak też przewidywanym stopniem zyskowności z inwestycji.

Najbezpieczniejszą formą zakupu antyków są transakcje dokonywane za pośrednictwem domów aukcyjnych. Zaleta wysokiego bezpieczeństwa jest w ich przypadku konfrontowana jednak z dość wysokimi kosztami zakupu, ponieważ kontrola ich autentyczności powiązana jest oczywiście z ich wstępną wyceną, której odzwierciedleniem jest minimalna cena wywoławcza - najbardziej pożądane przedmioty osiągać będą także wysokie ceny, ponieważ licytujący będą się prześcigać w oferowaniu coraz to wyższych kwot nabycia. Nie wyklucza to jednak możliwości naprawdę korzystnego zakupu.

Z racji czasów, w których przyszło nam żyć, stare srebra dostępne są także na stronach internetowych. Ogromną zaletą jest właściwa nieograniczona dostępność sreber z całego świata - nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, abyśmy interesujący nas srebrny kandelabr zakupili w Indonezji czy Stanach Zjednoczonych. Wadą aukcji internetowych jest jednak brak możliwości pełnej kontroli ewentualnie nabywanego przedmiotu, a tym samym niski wskaźnik bezpieczeństwa tego rodzaju zakupów. Zdecydowanie bezpieczniej nabędziemy srebra w galeriach sztuki czy antykwariatach, jednak w ich przypadku bezpieczeństwo transakcji wpłynie ponownie na cenę kupowanego dzieła. Rozwiązaniem dla osób odważnych, ale mających słabość do promocyjnych zakupów, są za to organizowane w większych miastach pchle targi. Tu naprawdę cenny przedmiot kupić możemy za niewielkie pieniądze, co powiązane jest po prostu z niewiedzą sprzedawcy. Ważne jest, abyśmy decydując się na taki rodzaj zakupów sami posiadali niezbędną wiedzę w obszarze antyków, w przeciwnym razie szybko paść możemy ofiarą oszustów.

Wskaźnik zysków

Kupując na pchlich targach zarobić możemy proporcjonalnie najwięcej – srebra zakupione w domu aukcyjnym bądź w galerii sztuki najpewniej również zyskają na wartości, jednak  nie ma tam szansy na upolowanie prawdziwej „perełki” za bezcen.

Zdecydowaną zaletą inwestycji w antyki – srebra jest przy tym wyjątkowo szeroki zakres oferowanych produktów, które będą odpowiednie dla portfela inwestycyjnego w wysokości jednego tysiąca, ale i jednego miliona złotych. Ta wielość wyboru powoduje, że nie można przy tym wskazać konkretnej epoki lub przedmiotów, które przynieść mogą największe zyski. Warto uwzględnić jednak, że na rynek kolekcjonerów antyków duży wpływ ma także co jakiś czas zmieniająca się moda na pewien typ sreber oraz przedmioty pochodzące z konkretnej epoki lub kraju. Innymi zmiennymi, poza modowym popytem, przesądzającymi o koszcie (i późniejszym zysku) starych sreber jest stan ich zachowania, fakt do kogo należały w przeszłości, a także oczywiście próba srebra oraz wiek przedmiotu.

Uwaga na oszustów

Duża specyfika kolekcjonerskiego rynku handlu srebrem powoduje, że jest to także obszar potencjalnie interesujący dla ludzi nieuczciwych i oszustów. Dzieje się tak, ponieważ odpowiednia identyfikacja danego przedmiotu wymaga sporej wiedzy, której niektórym inwestorom, a nawet kolekcjonerom niestety brak. Nie są oni w stanie odróżnić srebrnej, dziewiętnastowiecznej zastawy od  jej tandetnej podróbki – ewidentnego falsyfikatu. Innym zagrożeniem powiązanym z brakiem rozeznania w świecie antyków jest również możliwość nabycia przedmiotu, którego wartość została sztucznie zawyżona. Powoduje to, że decydując się na zakup, powinniśmy dokonać go w bezpiecznym, pewnym i sprawdzonym miejscu lub zasięgnąć porady eksperta, który uprzednio skontroluje i dokładnie wyceni nabywane srebro. 


Portal Skarbiec.Biz 

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Chiny: kryzysu nie ma, ale prosperity też nie