Czy warto rozliczać PIT wspólnie z małżonkiem?
pexels.com

Czy warto rozliczać PIT wspólnie z małżonkiem?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Wspólne rozliczanie deklaracji podatkowej pozwala wiele zaoszczędzić. Szczególnie w sytuacji, gdy jedno z małżonków ma bardzo wysokie dochody, a drugie zarabia znacznie mniej lub jest bezrobotne. Wyliczenie średniej z zarobków obu małżonków, umożliwia osobie o wyższych dochodach obniżyć stawkę podatku PIT z 32 do 18%. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wspólne rozliczenia. W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystało aż 53% podatników (Raport KPMG).

Warunki konieczne do rozliczenia

Podstawowym obowiązkiem podatnika jest rzetelne wprowadzenie poprawnych danych w deklaracji PIT. Nieprawidłowe uzupełnienie dokumentu skutkować będzie koniecznością złożenia korekty. Jakie zatem warunki należy spełnić, by skorzystać z opcji wspólnego rozliczenia? Przede wszystkim należy:

  • podlegać obowiązkowi podatkowemu;

  • pozostawać w związku małżeńskim przez okres całego roku podatkowego;

  • mieć wspólność majątkową z małżonkiem;

  • złożyć wniosek we wspólnym zeznaniu rocznym o opodatkowanie łączne (poz. 6 w deklaracji PIT-37);

Oznacza to, że opcja wspólnego rozliczenia nie przysługuje osobom, które w danym roku podatkowym uzyskały rozwód, pozostają w separacji lub przy zawarciu związku małżeńskiego podpisały intercyzę.

Na czym polega rozliczanie wspólne?

Małżonkowie dzielą przez dwa swój łączny dochód podlegający opodatkowaniu. Następnie od tej podstawy naliczony zostaje podatek. Uzyskany wynik należy pomnożyć przez dwa, co pokaże wartość wspólnego podatku małżonków. 

Istotny jest również fakt, że małżonek, który uzyskał niewielki dochód, wciąż ma prawo do skorzystania z ulg i rozliczenia kwoty wolnej od podatku.

Co zyskują podatnicy?

Rozliczanie wspólnie z małżonkiem pozwala przede wszystkim na zapłacenie niższego podatku. Opłacalność zależna jest jednak od wysokości dochodu i możliwości zastosowania ulg lub odliczeń. Kiedy warto skorzystać ze wspólnego rozliczania PIT?

  • Jeśli jeden z małżonków nie ma dochodów lub są one bardzo niskie, a drugi posiada roczny dochód przekraczający pierwszy próg skali podatkowej (nastąpi obniżenie stawki z 32 do 18%);

  • Gdy jeden z małżonków w ogóle nie zarabia, przez co nie może skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek (wspólne rozliczenie pozwoli na odliczenie kwoty zmniejszającej podatek od kwoty dochodów przypadających na jednego małżonka);

Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Małżonkowie muszą przede wszystkim złożyć wspólny druk PIT, a następnie podpisać go nazwiskiem i imieniem jednego z małżonków. Należy również wybrać który z małżonków jest podatnikiem. Konieczne jest także oświadczenie małżonków o wspólnym rozliczaniu.

Najprostszy sposób na wspólne rozliczenie się z małżonkiem oferuje portal Podatnik.info. Jeśli chcesz sprawnie obliczyć wysokość podatku, jaki będziesz musiał zapłacić przy rozliczeniu razem z małżonkiem, skorzystaj z programu PIT pro 2018/2019 od Podatnik.info

Infografika dotycząca sposobu rozliczania PIT przez małżonkówWarto pamiętać, że wniosek o rozliczenie wspólne z małżonkiem może być wyrażony przez jednego z małżonków. Jest on jednocześnie upoważnieniem przez drugiego małżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie dochodów.


Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT - wszystko co musisz wiedzieć.