Czy sprzedaż biletów na Euro 2012 podlega opodatkowaniu?
http://sxc.hu/

Czy sprzedaż biletów na Euro 2012 podlega opodatkowaniu?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Osoby chcące zarobić na sprzedaży biletów szczególnie uaktywniły się w ostatnich tygodniach, co można zaobserwować czytając fora dyskusyjne oraz przeglądając portale ogłoszeniowe w internecie. „Konicy” czują się całkowicie bezkarni, zupełnie lekceważąc nielegalność prowadzonego przez siebie procederu.

Handel biletami jest bezprawny

Sprzedaż wejściówek na mecze rozgrywane w ramach turnieju Euro 2012 jest zabroniona w regulaminie UEFA oraz polskich przepisach prawnych. Wynika tak z art. 133 Kodeksu wykroczeń, który stanowi, że: kto nabywa w celu odprzedaży z zyskiem bilety wstępu na imprezy artystyczne, rozrywkowe lub sportowe albo kto bilety takie sprzedaje z zyskiem, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Sprzedawcy mają jednak swoje sposoby na ominięcie powyższych przepisów. Oferują np. szalik w barwach narodowych, breloczek lub maskotkę w bardzo wysokiej cenie, do których wejściówka jest tylko darmowym dodatkiem. Często również proponują bezpłatne odstąpienie biletu, ale w zamian za duże koszty wysyłki.

Fiskus nie może pobrać podatku od sprzedawców biletów

Handlarze nie powinni obawiać się nieprzyjemności ze strony skarbówki, ponieważ nie muszą płacić podatku od zarobków uzyskanych ze sprzedaży biletów. Fiskus nie może interweniować, gdyż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyklucza opodatkowanie przychodów pochodzących z nielegalnych źródeł. Należą do nich np. hazard, sutenerstwo lub sprzedaż biletów wstępu na imprezy masowe z zyskiem. Ustawodawca uzasadnia, że opodatkowując przychody pochodzące z wyżej wymienionych źródeł, wyraziłby w społeczeństwie zgodę na tego typu praktyki poprzez legalizację osiągniętych z nich korzyści.

Czy handlarze mogą czuć się całkowicie bezkarni?

Osoby handlujące biletami w celu uzyskania zysku mogą zostać ukarane za popełnienie wykroczenia karą grzywny w wysokości od 20 do 5000 zł. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 45. § 1 Kodeksu wykroczeń karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. Natomiast jeśli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od popełnienia czynu.

Ponadto fiskus nie może obciążyć handlarza podatkiem nawet w przypadku, kiedy wykroczenie się już przedawniło, a sprawca nie został ukarany. Jedyną nadzieją urzędu skarbowego na ukaranie takiej osoby jest przeprowadzenie postępowania o nieujawnienie źródeł przychodu. W jego trakcie podatnik może ujawnić, że swój majątek uzyskał ze sprzedaży biletów. Jednak prawdopodobieństwo zaistnienia takiej sytuacji jest bardzo małe.

Natomiast podatnicy sprzedający bilety legalnie na stronie internetowej UEFA muszą wykazać tą transakcję w zeznaniu rocznym. Chociaż sprzedali je po cenie nominalnej i ich dochód wyniósł 0 zł, ale przychód i koszt jego uzyskania trzeba uwzględnić w formularzu PIT.

 

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Bitcoin, a podatek dochodowy