Czy programy PIT są w stanie pomóc przy składaniu...
pixabay.com
Podatnik.Info

Czy programy PIT są w stanie pomóc przy składaniu deklaracji podatkowych za 2018?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Deklaracje papierowe zaliczyły równocześnie poważny spadek popularności, stanowiąc w 2018 roku zaledwie 5,6 mln spośród wszystkich złożonych dokumentów. Do takiego stanu przyczyniły się na pewno programy PIT, służące do szybkiego i wygodnego rozliczenia podatku.  

 

Ogrom możliwości programu PIT

Aplikacje służące do rozliczenia PIT działają na wszystkich najpopularniejszych systemach operacyjnych, coraz częściej są też zaimplementowane w strony internetowe. Oferują one zarówno przesłanie deklaracji za pomocą internetu bezpośrednio do baz danych MInisterstwa Finansów, jak również wydruk uzupełnionego formularza i zaniesienie go do urzędu skarbowego.

  

Wśród najważniejszych zalet, posiadanych przez program PIT, niewątpliwie wyróżnić należy jego użytkowy charakter. Baza formularzy programu zawiera wszystkie najpopularniejsze warianty PIT, uzupełnione o opis tabel i załączników. Niezwykle przystępny charakter programu PIT sprawi, iż bez problemu posłużą się nim osoby, które nie mają do czynienia z zagadnieniami fiskalnymi na co dzień. Danymi weryfikującymi tożsamość podatnika są przychody za ubiegły rok podatkowy. Posiadając formularze z poprzedniego roku, podatnik jest w stanie uzupełnić deklarację w wybranym przez siebie miejscu i czasie.

  

Program PIT wyposażony został również w mechanizmy sprawdzające poprawność aktualnie uzupełnianej deklaracji.  Podatnik łatwiej uniknie przeoczeń w postaci błędnie wpisanej cyfry lub przecinka, mogące zaważyć o poprawności przesyłanych dokumentów.

  

Rozlicz PIT w oparciu o ubiegłoroczną deklarację podatkową

Na oddzielną wzmiankę z pewnością zasługuje funkcja uzupełniania aktualnej deklaracji podatkowej z wykorzystaniem danych przechowywanych w pamięci aplikacji. Program PIT przenosi część powtarzających się danych automatycznie, minimalizując szansę pomyłki w trakcie wpisywania informacji. Uzupełniona o informacje z poprzedniego roku podatkowego deklaracja może zostać przesłana do wszystkich urzędów skarbowych w Polsce.

  

Proces składania deklaracji podatkowej przez internet wiąże się również z większym bezpieczeństwem niż w przypadku tradycyjnego nadania za pomocą listu. Cały proces składania PIT-u odbywa się przy asyście aktualnych systemów szyfrowania, wydatnie minimalizując ryzyko przechwycenia danych przez osoby niepowołone. Złożenie PIT-u poprzez program nie wymaga żadnego pośrednika, a bezpośrednim odbiorcą złożonej deklaracji są serwery Ministerstwa Finansów.  Błyskawicznie wygenerowane Urzędowe Poświadczenie Odbioru stanowi natychmiastowy dowód wypełnienia formalności po stronie podatnika. Zarówno wypełniona deklaracja, jak i UPO mogą zostać wydrukowane w celu papierowej archiwizacji.

  

Rozliczanie ulg podatkowych poprzez program PIT

Program PIT służy pomocą również przy wpisywaniu informacji dotyczących przysługujących ulg podatkowych. Dzięki niemu bez trudu uzupełnić można dane o uldze na internet, prorodzinnej bądź z tytułu darowizn. Podobnie jak w przypadku innych formularzy, klarowny podgląd załącznika PIT-0 umożliwia edycję wpisanych ulg na wypadek błędu.

  

Programy przeznaczone do składania deklaracji podatkowych krok po kroku wypierają, papierowe wnioski jako najpopularniejsza metoda rozliczania się z fiskusem. Narzędzia, takie jak Program PIT, pozwalają każdemu zainteresowanemu użytkownikowi na samodzielne złożenie PIT-u, oszczędzając mu czas i pieniądze.

 

Autor artykułu: Beata Michoń 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jaką formę rozliczenia PIT za 2018 powinna wybrać pielęgniarka?