Czy programy PIT są w stanie pomóc przy składaniu...
pixabay.com
Podatnik.Info

Czy programy PIT są w stanie pomóc przy składaniu deklaracji podatkowych za 2018?

 

Deklaracje papierowe zaliczyły równocześnie poważny spadek popularności, stanowiąc w 2018 roku zaledwie 5,6 mln spośród wszystkich złożonych dokumentów. Do takiego stanu przyczyniły się na pewno programy PIT, służące do szybkiego i wygodnego rozliczenia podatku.  

 

Ogrom możliwości programu PIT

Aplikacje służące do rozliczenia PIT działają na wszystkich najpopularniejszych systemach operacyjnych, coraz częściej są też zaimplementowane w strony internetowe. Oferują one zarówno przesłanie deklaracji za pomocą internetu bezpośrednio do baz danych MInisterstwa Finansów, jak również wydruk uzupełnionego formularza i zaniesienie go do urzędu skarbowego.

  

Wśród najważniejszych zalet, posiadanych przez program PIT, niewątpliwie wyróżnić należy jego użytkowy charakter. Baza formularzy programu zawiera wszystkie najpopularniejsze warianty PIT, uzupełnione o opis tabel i załączników. Niezwykle przystępny charakter programu PIT sprawi, iż bez problemu posłużą się nim osoby, które nie mają do czynienia z zagadnieniami fiskalnymi na co dzień. Danymi weryfikującymi tożsamość podatnika są przychody za ubiegły rok podatkowy. Posiadając formularze z poprzedniego roku, podatnik jest w stanie uzupełnić deklarację w wybranym przez siebie miejscu i czasie.

  

Program PIT wyposażony został również w mechanizmy sprawdzające poprawność aktualnie uzupełnianej deklaracji.  Podatnik łatwiej uniknie przeoczeń w postaci błędnie wpisanej cyfry lub przecinka, mogące zaważyć o poprawności przesyłanych dokumentów.

  

Rozlicz PIT w oparciu o ubiegłoroczną deklarację podatkową

Na oddzielną wzmiankę z pewnością zasługuje funkcja uzupełniania aktualnej deklaracji podatkowej z wykorzystaniem danych przechowywanych w pamięci aplikacji. Program PIT przenosi część powtarzających się danych automatycznie, minimalizując szansę pomyłki w trakcie wpisywania informacji. Uzupełniona o informacje z poprzedniego roku podatkowego deklaracja może zostać przesłana do wszystkich urzędów skarbowych w Polsce.

  

Proces składania deklaracji podatkowej przez internet wiąże się również z większym bezpieczeństwem niż w przypadku tradycyjnego nadania za pomocą listu. Cały proces składania PIT-u odbywa się przy asyście aktualnych systemów szyfrowania, wydatnie minimalizując ryzyko przechwycenia danych przez osoby niepowołone. Złożenie PIT-u poprzez program nie wymaga żadnego pośrednika, a bezpośrednim odbiorcą złożonej deklaracji są serwery Ministerstwa Finansów.  Błyskawicznie wygenerowane Urzędowe Poświadczenie Odbioru stanowi natychmiastowy dowód wypełnienia formalności po stronie podatnika. Zarówno wypełniona deklaracja, jak i UPO mogą zostać wydrukowane w celu papierowej archiwizacji.

  

Rozliczanie ulg podatkowych poprzez program PIT

Program PIT służy pomocą również przy wpisywaniu informacji dotyczących przysługujących ulg podatkowych. Dzięki niemu bez trudu uzupełnić można dane o uldze na internet, prorodzinnej bądź z tytułu darowizn. Podobnie jak w przypadku innych formularzy, klarowny podgląd załącznika PIT-0 umożliwia edycję wpisanych ulg na wypadek błędu.

  

Programy przeznaczone do składania deklaracji podatkowych krok po kroku wypierają, papierowe wnioski jako najpopularniejsza metoda rozliczania się z fiskusem. Narzędzia, takie jak Program PIT, pozwalają każdemu zainteresowanemu użytkownikowi na samodzielne złożenie PIT-u, oszczędzając mu czas i pieniądze.

 

Autor artykułu: Beata Michoń 

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także