Czy polski fiskus jest w stanie skutecznie walczyć z...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Czy polski fiskus jest w stanie skutecznie walczyć z rajami podatkowymi?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W tym celu renegocjuje umowy dotyczące podwójnego opodatkowania z wieloma państwami.

Korzystaj z usług renomowanych doradców podatkowych

Nie ulega wątpliwości, że właściciele firm w Polsce niechętnie dzielą się z fiskusem osiągniętym zyskiem. Najczęściej jako usprawiedliwienie podają zbyt wysokie koszty pracy w naszym kraju oraz funkcjonowanie na granicy opłacalności, - co w przypadku sumiennego płacenia podatków i składek ZUS mogłoby skutkować nawet bankructwem. Dlatego coraz więcej początkujących przedsiębiorców decyduje się skorzystać  z usług wyspecjalizowanych kancelarii, zajmujących się optymalizacją podatkową w celu założenia działalności w raju podatkowym. Dzięki temu można uniknąć konieczności uiszczania daniny polskiemu fiskusowi.

Warto jednak pamiętać, że należy korzystać z usług renomowanych oraz posiadających referencje biur rachunkowych i kancelarii prawnych, które specjalizują się w doradztwie podatkowym. Ich bazę znajdziecie Państwo Tutaj, - biura rachunkowe oraz doradcy podatkowi.

Na portalach ogłoszeniowych można znaleźć mnóstwo ofert firm reklamujących się jako „eksperci w optymalizacji podatkowej”, niestety najczęściej jest to zwykłe oszustwo. Decydując się zapłacić takiemu ogłoszeniodawcy narażamy się nie tylko na ryzyko utraty uiszczonej opłaty, ale przede wszystkim na poważne konsekwencje ze strony organów skarbowych oraz ZUS-u. 

Sprawdź polisę OC biura rachunkowego lub kancelarii prawnej

Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że to oni osobiście odpowiadają za swoje zobowiązania podatkowe wobec fiskusa. Dopiero w dalszej kolejności podatnik może domagać się odszkodowania od firmy doradczej. Dlatego biura rachunkowe, doradcy podatkowi oraz kancelarie prawne mają ustawowy obowiązek posiadać polisę OC. Nim skorzystamy z ich usług należy sprawdzić, czy faktycznie wywiązują się z tej powinności.

W jaki sposób fiskus walczy z rajami podatkowymi?

W okresie nasilającej się walki z „dziurą budżetową”, Ministerstwo Finansów dąży do wyeliminowania rajów podatkowych. Dzięki temu resort chce pozyskać od osób płacących podatki za granicą dodatkowe środki do budżetu państwa. W tym celu m. in. Polska wprowadziła zmiany w umowie podatkowej z Cyprem. Oznaczają one, że polscy przedsiębiorcy nie będą już mogli korzystać z cieszącej się dużą popularnością klauzuli tax sparing

Ponadto Ministerstwo Finansów w ciągu ostatnich kilku lat podpisało umowy o wymianie informacji podatkowych z wieloma państwami oraz terytoriami, które powszechnie uważana są za raje podatkowe. Resort ratyfikował porozumienia m. in. z:

  • Grenadą,
  • Andorą,
  • Jersey,
  • Wyspą Man,
  • Szwajcarią,
  • Maltą,
  • San Marino.

W praktyce oznacza to, że polscy przedsiębiorcy zostali pozbawieni możliwości uniknięcia konieczności płacenia podatków w kraju poprzez zarejestrowanie działalności na terytorium któregoś z wyżej wymienionych rajów podatkowych. Oprócz tego Polska ma zamiar w najbliższym czasie zawrzeć podobne porozumienia z Monako, Kajmanami, Bermudami, Gibraltarem czy Wyspami Dziewiczymi. Tak więc ubywa obszarów na świecie, gdzie do tej pory polskie firmy mogły uciec przed rodzimym fiskusem.

 

 

Loading Comments
Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Guernsey: nowe możliwości dla polskich inwestorów