Czy Polacy pobiją  w tym roku rekord złożonych...
http://sxc.hu/

Czy Polacy pobiją w tym roku rekord złożonych e-deklaracji?

Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, dotychczas w 2012 roku podatnicy za pośrednictwem internetu złożyli 5,521 mln różnego rodzaju zeznań podatkowych. Prawie 555 tys. z nich stanowiły zdecydowanie najpopularniejsze formularze roczne PIT.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Oznacza to, że zaledwie w ciągu dziewięciu tygodni bieżącego roku Polacy przesłali niewiele mniej e-deklaracji niż w całym 2011 roku. W ubiegłym roku podatnicy złożyli łącznie 6,604 mln wszystkich rodzajów zeznań (m. in. CIT, PIT i VAT) w formie elektronicznej.

O wzrastającej popularności e-PIT-ów świadczy fakt, że w pierwszych tygodniach 2011 roku złożono ich 200 tys., natomiast w ciągu dziewięciu tygodni obecnego roku niemal trzykrotnie więcej. E-PIT można w prosty sposób wypełnić i wysłać do organu podatkowego za pomocą programu PIT PRO 2011, dostępnego TUTAJ. Program pozwoli Państwu wypełnić zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 wraz z załącznikami pozwalającymi skorzystać z ulg podatkowych.

Kolejny rekordowy rok

Ministerstwo Finansów przypomina, że okres rozliczeniowy dla zeznań PIT mija 30 kwietnia. Pozostałe rodzaje deklaracji rocznych (m. in. CIT i VAT) można składać przez cały rok. Resort podkreśla, że 2012 rok będzie kolejnym rekordowym rokiem pod względem złożonych e-deklaracji. W kolejnych latach za pośrednictwem internetu przesłano: w 2011 r.6,604 mln wszystkich deklaracji, w 2010 r. 3,403 mln, w 2009 r. 760 tys., a w 2008 r. zaledwie 104 tys. Rozliczenie się z fiskusem przez internet jest wygodniejsze od tradycyjnego sposobu nie tylko dla podatników, ale także dla urzędników. Szybciej wprowadzają oni do systemu komputerowego dane dostarczone w formie elektronicznej niż na papierowym formularzu. Dzięki temu osoby wypełniające e-PIT mogą otrzymać nadpłatę podatku nawet w ciągu kilku dni od daty wpłynięcia e-deklaracji do urzędu.

Ministerstwo wprowadziło udogodnienia dla podatników

Ministerstwo Finansów z roku na rok stara się maksymalnie ułatwić podatnikom możliwość złożenia zeznania elektronicznego. Dlatego m. in. składając e-PIT nie trzeba już posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego. System identyfikuje podatnika na podstawie pięciu cech: imienia, nazwiska, daty urodzenia, identyfikatora podatkowego oraz kwoty przychodu z zeznania za poprzedni rok podatkowy. Tak duża liczba danych gwarantuje, że nikt nie zdoła się pod nas podszyć. Ponadto system w programie PIT PRO 2011 podpowiada użytkownikowi jakich błędów uniknąć, aby prawidłowo wypełnić e-PIT. Po otrzymaniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru(UPO) możemy być pewni, że nasze zeznanie dotarło do organu podatkowego. UPO traktowane jest na równi z dowodem nadania listu poleconego na poczcie polskiej czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

 

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Polacy złożyli ponad 2 miliony e-PIT