Czy można rozliczyć internet w 2019 roku? Ograniczenia...
FreeImages
Podatnik.Info

Czy można rozliczyć internet w 2019 roku? Ograniczenia ulgi internetowej

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Odpis podatkowy za dostęp do sieci wiąże się z jednak z wyraźną korzyścią majątkową, którą warto uwzględnić w swej deklaracji. Czy można rozliczyć internet w każdych okolicznościach?

 

Czy można rozliczyć internet 2019 bez względu na rodzaj łącza?

Odpis od podatku za posiadane łącze internetowe nie jest ściśle powiązany z rodzajem opłacanej usługi i miejscem jej świadczenia. Podatnik ma swobodę wyboru adresu, w którym ma zamiar korzystać z połączenia z internetem – ulga internetowa nie jest ograniczona do miejsca zameldowania. Internauta posiada również pełną dowolność w kwestii wariantu wybranego internetu – zarówno połączenie kablowe, przy użyciu mobilnego modemu, a nawet komórkowe pakiety internetowe mogą być uwzględnione w uldze podatkowej. Niezależnie od rodzaju opłacanej usługi, należy pamiętać, iż poniesione wydatki mogą podlegać odpisowi wyłącznie w przypadku dokumentacji dokonanych wpłat.

 

Pomimo faktu, iż rozliczenie ulgi internetowej nie wymaga od podatnika załączenia w deklaracji comiesięcznej faktury za dostęp do internetu, dokument ten (wraz z imiennym potwierdzeniem zapłaty) stanowi podstawowy dowód prawa do ulgi. Faktury i potwierdzenia przelewu mogą również okazać się kluczowe w przypadku jakichkolwiek wątpliwości ze strony urzędu skarbowego. W przypadku potencjalnej kontroli, kluczową rolę odgrywają wszelkie dokumenty, które mogą pomóc jednoznacznie określić zarówno cenę, jak i faktycznego odbiorcę usługi.

 

Czy można rozliczyć internet 2019 niezależnie od miesięcznej opłaty?

Wysokość miesięcznej opłaty jest istotnym czynnikiem, od którego zależy opłacalność ulgi internetowej w danym roku. Należy bowiem pamiętać, iż roczna wartość ulgi wynosi maksymalnie 760 zł (63,33 zł miesięcznie). Największą korzyść podatnik odniesie w sytuacji, w której jego miesięczna opłata za połączenie z internetem przekracza powyższą sumę – ulga podatkowa wyniesie wówczas maksymalną możliwą wartość 136,80 zł (18% z kwoty 760 zł).

 

Czy można rozliczyć internet za 2018 w pakiecie?

Wystąpienie o ulgę internetową nie będzie w pełni opłacalne w sytuacji, w której podatnik po raz pierwszy podpisuje umowę z dostawcą np. w połowie roku kalendarzowego. Przysługuje mu wówczas możliwość odliczenia jedynie części z maksymalnej kwoty, a zgodnie z treścią przepisów będzie to traktowane jako pierwsze skorzystanie z odpisu. Internauta powinien również pamiętać, iż odliczenie opłat za internet należy traktować dosłownie. W sytuacji, w której zdecydował się on na podpisanie umowy w pakiecie (np. internet + telewizja), odliczeniu podlega wyłącznie kwota za połączenie internetowe. Jeśli miesięczna kwota za internet wynosi 35 zł, a opłata za telewizję kablową wynosi 50 zł, wartość odpisu powinna być wyliczona w oparciu o 35 zł zamiast 85 zł.

 

Czy można rozliczyć internet na dowolnej deklaracji podatkowej?

Ulga internetowa może zostać uwzględniona w treści deklaracji PIT-37, PIT-36 i PIT-28. Aby poprawnie rozliczyć ten odpis podatkowy, należy umieścić go w odpowiednim polu załącznika PIT/0, który przeznaczony jest do wpisania wartości należnych podatnikowi odliczeń i ulg.

 

Rozliczenie ulgi z tytułu opłaty za połączenie internetowe jest procesem klarownym i łatwym do samodzielnego przeprowadzenia. Czynność ta może stać się jeszcze prostsza dzięki programowi PIT – kompleksowemu narzędziu dla podatnika, przy pomocy którego rozliczenie podatkowe zajmie mu nie więcej niż kilka minut. Aplikacja ta spełnia wszystkie aktualne procedury bezpieczeństwa, wydatnie przyczyniając się do ochrony cennych danych podatnika. Za pomocą programu PIT złożono do tej pory ponad 13 mln e-deklaracji podatkowych – skorzystaj z niego i Ty!

 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie internetu w PIT 2018/2019 - jakie korzyści?