Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Czy liczba złożonych e-deklaracji przekroczy dwa miliony?
http://sxc.hu/

Czy liczba złożonych e-deklaracji przekroczy dwa miliony?

Ministerstwo Finansów w ostatnim etapie okresu rozliczeniowego prowadzi akcję „Kiedy wpadnie drugi milion?”. Jej celem jest zachęcenie podatników do wspólnego medialnego odliczania liczby złożonych e-PIT.

W analogicznym okresie poprzedniego roku resort prowadził akcję „Kiedy wpadnie pierwszy milion” i zakończyła się ona dużym sukcesem, ponieważ ponad milion Polaków przesłało swoje zeznania roczne do fiskusa za pośrednictwem internetu. W 2012 roku postanowiono podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej. Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo, do 26 kwietnia podatnicy dostarczyli rekordową liczbę 1 703 729 e-deklaracji za ubiegły rok. Urzędnicy liczą, że do końca kwietnia ich liczba przekroczy granicę dwóch milionów.

Polacy już ustanowili rekord deklaracji przesłanych za pośrednictwem internetu

Nawet jeżeli podatnicy nie spełnią oczekiwań Ministerstwa Finansów, to i tak obecny rok jest już rekordowy pod względem deklaracji złożonych w formie elektronicznej. Przez internet Polacy przesłali następujące zeznania e-PIT: 28, 36, 36L, 37, 38, 39 oraz formularze e-PIT: 16, 16A i 19A. Jak podkreślają urzędnicy, w ostatnich dniach do ministerialnego systemu wciąż wpływają kolejne e-deklaracje. Sprawi to, że tegoroczny wynik będzie jeszcze bardziej imponujący.

Podatnicy, którzy nie rozliczyli się jeszcze z fiskusem, w prosty sposób mogą to zrobić za pomocą programu PIT PRO 2011, dostępnego TUTAJ, który jest w pełni skonfigurowany z systemem E-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Po otrzymaniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) mamy pewność, że przesłany przez nas e-PIT dotarł do urzędu skarbowego. Należy pamiętać, że złożenie zeznania rocznego po upływie ustawowego terminu może mieć dla nas przykre konsekwencje. Nie tylko tracimy prawo do niektórych preferencji podatkowych, ale także narażamy się na ryzyko sankcji karno-skarbowych.

Gdzie i kto składa najwięcej e-deklaracji?

Jak podaje resort finansów, dotychczas najwięcej deklaracji PIT za pośrednictwem internetu bez certyfikowanego podpisu elektronicznego złożono w województwie śląskim (192 tys.), mazowieckim (191 tys.) i małopolskim (137 tys.). Natomiast wśród miast na czele są Warszawa (107 tys.), Kraków (58 tys.) oraz Wrocław (36 tys.).

Najchętniej w formie elektronicznej rozliczają się ludzie młodzi (21-40 lat) i stanowią ponad 50 proc. z ogółu wszystkich przesyłających zeznania roczne przez internet. W dalszej kolejności możemy wyróżnić podatników w średnim wieku (41-50 lat) – około 17 proc. oraz osoby starsze (51-60 lat) – również około 17 proc. Natomiast osoby w wieku 61-70 lat złożyły 8,08 proc. z wszystkich dostarczonych do fiskusa e-PIT.

 

Podatnik.info

Loading Comments