Czy fiskus naprawdę kontroluje osoby zarabiające na...
http://sxc.hu/

Czy fiskus naprawdę kontroluje osoby zarabiające na handlu w internecie?

Wiele osób zarabiających na sprzedaży przedmiotów za pośrednictwem portali aukcyjnych w ogóle nie płaci podatków od zawieranych transakcji. Sądzą oni, że w internecie są anonimowi i fiskus do nich nie dotrze.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Często jednak okazuje się, że przekonanie o poczuciu własnej bezkarności jest błędne. Świadczy o tym chociażby kilka przykładów wymienionych przez Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu z działalności kontroli skarbowej za 2011 rok.

Sprzedaż akcesoriów udoskonalających postacie gier internetowych to świetny sposób na szybkie wzbogacenie się

Jak wyjaśnia resort, w związku z rozwojem technologii wykorzystywanej w grach internetowych, coraz większą popularnością wśród graczy cieszą się kody do gier on-line, wirtualna waluta oraz wyposażenie swojej postaci w dodatkowe akcesoria. Celem powyższych działań jest osiągnięcie jak najlepszych rezultatów w wirtualnej rozgrywce. Jednocześnie sprzedaż asortymentu pozwalającego na udoskonalenie graczom swojego bohatera stała się znakomitą okazją do szybkiego i łatwego zarobku.

Potwierdza to przykład osoby, która dokonała sprzedaży wyżej wymienionych akcesoriów na łączną wysokość 765 tys. zł. Aby zminimalizować ryzyko wykrycia prowadzonego procederu przez skarbówkę, podatnik posiadał 8 kont na portalach aukcyjnych. Ponadto płatności od klientów uzyskane w ponad 5 tys. transakcji wpływały na 11 rachunków założonych w różnych bankach. W wyniku przeprowadzonej kontroli udało się ustalić, że zaległości z powodu niezapłaconego podatku VAT osiągnęły wysokość 112 tys. zł.

5 mln zł zysku to nieopłacalny interes…

Inny podatnik sprzedający towary w internecie bez zarejestrowanej działalności gospodarczej oraz nie odprowadzający podatków również poniósł dotkliwe konsekwencje. Sąd wymierzył mu karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat, obowiązek zapłaty zaległego podatku w wysokości blisko 1 mln zł oraz dozór kuratora. Podatnik w ciągu 3 lat sprzedał za pośrednictwem portali internetowych sprzęt komputerowy na łączną kwotę ponad 5 mln zł.

Podatnik nie tylko nie prowadził ewidencji sprzedaży towaru, ale również wręczał kupującym fałszywe dowody zakupu, co skutkowało brakiem możliwości dokonania przez nich napraw gwarancyjnych. Oprócz tego zakładał rachunki bankowe na nazwiska członków rodziny oraz znajomych, utrudniając w ten sposób działania organom skarbowym. W toku kontroli podatnik będąc świadomym faktu nie dysponowania przez siebie żadnym majątkiem pozwalającym na wyegzekwowanie zaległych należności stwierdził, że gdyby płacił podatki, to sprzedaż by mu się nie opłacała.

Zaniżona wartość sprzedaży

Kolejnym przykładem przedstawionym przez Ministerstwo Finansów jest przypadek podatnika, który sprzedając odzież za pośrednictwem portalu internetowego deklarował do opodatkowania jedynie 25 proc. wartości sprzedaży. W wyniku przeprowadzonej kontroli przez organy skarbowe podatnik został zmuszony do dokonania korekty złożonych wcześniej deklaracji podatkowych za kolejne 3 lata z tytułu podatku VAT oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Zaniżanie wartości sprzedaży okazało się bardzo kosztowne, ponieważ wartość zobowiązań podatkowych wyżej wymienionej osoby wzrosła o łączną kwotę 650 tys. zł.

Pełna treść raportu Ministerstwa Finansów podsumowującego wyniki kontroli skarbowej w 2011 roku jest dostępna TUTAJ.

 

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Czy za RetroBut.pl stoją osoby powiązane z 66procent.pl?