Czy dziura budżetowa wkrótce stanie się czarną dziurą?
sxc.hu
Krajowa Izba Gospodarcza

Czy dziura budżetowa wkrótce stanie się czarną dziurą?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Pomimo, że eksperci instytucji doradczych wskazują konsekwentne ograniczanie wpływów tzw. „szarej strefy” jako jeden z najskuteczniejszych sposobów na ratowanie państwowej kasy – wciąż podstawowym źródłem dochodów budżetu państwa pozostaną wpływy z podatków pośrednich – VAT i podatków akcyzowych.

Przewidywany na rok 2014 deficyt budżetowy ma być mniejszy niż 55 mld złotych pustki, z jaką państwowa kasa musi zmierzyć się już teraz. Jednak założona kwota 47,7 mld złotych to aż o 12,1 mld więcej niż pierwotny maksymalny limit ustalony na cały rok 2013 – później znowelizowany o kolejne 16 mld. Co jeśli bazowe 47,7 mld w połowie następnego roku znowu urośnie?

„Wyjściowa kwota tegorocznego budżetu jest o prawie 12 mld złotych wyższa niż maksymalna założona na rok 2013. Wprawdzie Minister Finansów twierdzi, że w przeciwieństwie do 2013 roku, budżet na 2014 rok jest bezpieczniejszy, bowiem pewniejsza jest sytuacja gospodarcza. Jednak musimy pamiętać w jakiej atmosferze uchwalany został ten dokument. Do wykonania budżetu konieczne było przegłosowanie reformy emerytalnej, która zasiliła państwową kasę kwotą przeszło 9 mld zł Polski. Nawet ekonomiści, popierający te budzące zastrzeżenia konstytucjonalistów rozwiązania wskazują, że nie uzdrawiają one definitywnie finansów publicznych i nie usuwają źródeł nierównowagi” – mówi Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Rząd stara się szukać oszczędności, jednak zdaniem specjalistów, na wielu polach zdaje się to przypominać jedynie walkę z wiatrakami. Eksperci są zgodni – istnieje wiele skuteczniejszych sposobów na uzdrowienie kasy państwa niż wzrost akcyzy na alkohol czy transfer środków finansowych z OFE.

„Pieniądze niezwykle szybko wypływają z państwowej kasy i mimo aktywnej polityki rządu wobec oszczędności, główne działania skupiają się na zaostrzaniu polityki fiskalnej. Jest natomiast stale bardzo dużo do zrobienia z tzw. „szarą strefą”, z którą oprócz nowelizacji ustawy od podatku VAT w obrocie stalą – nie zrobiono w tym roku nic. To właśnie tutaj rząd powinien szukać pieniędzy, ponieważ wartość polskiej szarej strefy dochodzi już do kwoty 400 mld złotych rocznie. Ta monstrualna kwota to prawie 8 razy tyle, ile w tej chwili wynosi dziura budżetowa i niemal 1/4 krajowego PKB. – dodaje Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert KIG.

Poddawane Radzie Ministrów od lat pomysły na zmniejszenie tzw. „szarej strefy” nadal nie są skutecznie wdrażane, w efekcie czego rok w rok całe państwo traci setki miliardów złotych. Bank Światowy szacuje, że aż 24 procent dochodu narodowego w Polsce w ogóle nie jest rejestrowane. Istnieje wiele sektorów gospodarki, w których skutecznie można byłoby ograniczyć wpływy nielegalnych instytucji i przenieść ich zyski do budżetu państwa. Potrzeba jednak stałego dialogu między instytucjami doradczymi, ekspertami i stowarzyszeniami przedsiębiorców, a rządem.

„W Polsce powstaje coraz więcej instytucji stawiających sobie za cel zmianę obowiązujących regulacji, a także zwrócenie rządowi uwagi na palące problemy, których rozwiązanie może przynieść dodatnie efekty nie tylko dla przedsiębiorców i konsumentów, ale również dla całego państwa. Całkowite zniwelowanie dziury budżetowej w oparciu o zrealizowanie wspomnianych inicjatyw z pewnością nie będzie możliwe, jednak dzięki dyskusjom i wdrażaniu krok po kroku innowacyjnych rozwiązań na walkę z szarą strefą wierzę, że jesteśmy w stanie skutecznie zahamować jej dalszy rozwój” – podsumowuje Agnieszka Durlik-Khouri.

Niektórymi z wymienianych przez ekspertów i analityków sposobów na redukcję dziury budżetowej są:

  1. obniżanie, a nie podwyższanie akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe, co ograniczy zyski nielegalnych wytwórni;
  2. uniemożliwienie prowadzenia działalności na terenie RP bukmacherom nie posiadającym licencji na organizowanie zakładów wzajemnych w Polsce. Aż 91% internetowego rynku bukmacherskiego w Polsce działa w „szarej strefie”, nie płacąc podatków;
  3. obniżenie podatku VAT.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Czy zakupy w podmiotach uchylających się od opodatkowania są działaniem na szkodę interesu publicznego?