Czy dochód się zmniejszy, jeżeli przejmiemy udziały za...
http://sxc.hu/
Impel Business Solutions

Czy dochód się zmniejszy, jeżeli przejmiemy udziały za środek trwały?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W zamian za nieruchomość przejęła nowoutworzone udziały spółki, których wartość była równa wartości darowizny. Powstał przychód z kapitałów pieniężnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.


Podatniczka uważa, że przychód powinien być pomniejszony o wartość darowizny. Nie zapłaciła podatku dzięki temu, że wartość darowizny była równoznaczna z otrzymanymi przez nią udziałami.


Podatniczka powołała się na art. 22 ust. 1e pkt, który mówi, że w przypadku przejęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny, którego przedmiotem są środki trwałe lub niematerialne i prawne, do kosztów zalicza się wartość początkową przedmiotu wkładu pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne.


Fiskus odrzucił to uzasadnienie, nie znajdując zastosowania powyższego przepisu w sytuacji, o której mowa. Jednocześnie podkreślił, że przepis może być stosowany tylko w przypadku, gdy wkład był wcześniej środkiem trwałym lub wartością niematerialną i prawną. Podatniczka nie wykazała powiązania między nieruchomością a prowadzoną działalnością gospodarczą. W tym wypadku, koszty będą stanowić jedynie opłata sądowa i wynagrodzenie notariusza.


Decyzję Dyrektora urzędu kontroli skarbowej podtrzymał WSA, a następnie NSA.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przewodnik Ekonomiczny#5 Skąd się bierze inflacja?