Czy dla freelancerów wystarczy zleceń?
http://sxc.hu/
media.netpr.pl

Czy dla freelancerów wystarczy zleceń?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Na przełomie października i listopada 2012 roku serwis Getak.pl przeprowadził internetowe minibadanie, którego celem było uzyskanie informacji o tym, jak wielu przedsiębiorców deklaruje współpracę z freelancerami, czym się kierują w ich wyborze, a także co ich odwodzi od nawiązania partnerstwa z wykonawcami – „wolnymi strzelcami”. Wnioski mogą okazać się inspirujące zarówno dla przedsiębiorców współpracujących albo rozważających rozpoczęcie współpracy z freelancerami, jak i dla samych „wolnych strzelców”.

Wielu przedsiębiorców korzysta bądź deklaruje chęć współpracy z freelancerami. Jak wynika z minibadania przeprowadzonego przez Getak.pl na próbie kilkudziesięciu właścicieli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz kadry menedżerskiej firm z sektora MSP, 84% osób, które wzięły udział w badaniu deklaruje, że korzysta z pomocy freelancerów.

Freelancer musi być obecny w internecie

Wyniki badań pokazują, w jaki sposób osoby deklarujące współpracę z freelancerami poszukują wykonawców – wolnych strzelców do realizacji swoich projektów oraz czym się kierują przy wyborze ostatecznej oferty. Ich odpowiedzi mogą stanowić pewien drogowskaz dla freelancerów, pragnących poprawić swoją skuteczność w pozyskiwaniu zleceń. Jeśli chcą mieć ich więcej, powinni zadbać o swój wizerunek w sieci, prezentować się w portalach, bazach branżowych, serwisach, poprzez które zleceniodawcom będzie do nich łatwiej dotrzeć. Jak bowiem wynika z ankiety, na internetowym researchu własnym opiera wybór aż 45% badanych. 9% wykorzystuje w tym celu dostępne w sieci serwisy ze zleceniami. Największa grupa, bo aż 89% spośród uczestników badania deklaruje, że polega na opiniach i poleceniach swoich współpracowników, partnerów lub znajomych. Będąc freelancerem warto zarządzać rekomendacjami i zachęcać zadowolonych klientów do dzielenia się opinią na temat współpracy. Warto zainwestować w stworzenie i odpowiednie pozycjonowanie własnej strony internetowej, która zaprezentuje usługi i możliwości zleceniobiorcy.

Jakie informacje freelancer powinien zamieścić w swojej ofercie?

Na to pytanie można odpowiedzieć analizując odpowiedzi ankietowanych na pytanie o kryteria, jakimi kierują się wybierając ofertę wykonawcy. Dla 64% ważne jest doświadczenie freelancera, 70% deklaruje, że bardzo istotna jest dla nich możliwość przyjrzenia się dotychczasowym projektom czy realizacjom, jakie ma na swoim koncie wykonawca. 58% aby podjąć decyzję chciałaby zapoznać się z rekomendacjami innych klientów freelancera. Dlatego na stronie internetowej freelancera, na jego ogólnodostępnych profilach w portalach społecznościowych czy branżowych bazach firm i wykonawców warto zadbać o przedstawienie takich danych. Tego typu informacje powinny się też znaleźć w ofercie, jaką wykonawca kieruje do przedsiębiorcy czy firmy ubiegając się o realizację danego projektu. 32% spośród uczestników badania Getak.pl deklaruje bowiem, że zwraca uwagę na poziom i jakość dostarczonych materiałów ofertowych. Oczywiście wśród wysoko sklasyfikowanych kryteriów znalazła się cena, która podobnie jak kwestia doświadczenia, zaznaczona została przez 64% biorących udział w ankiecie.

Zbyt niska cena usług oferowanych przez freelancerów psuje rynek

Środowisko freelancerów powinno wziąć sobie do serca odpowiedzi, jakie zaznaczali przedsiębiorcy w odpowiedzi na pytania o kryteria, jakimi się kierują wybierając ofertę. Najważniejsze elementy, na jakie zwracają uwagę potencjalni klienci freelancerów to cena, doświadczenie, referencje i portfolio. Ceny, jakie proponują za wykonanie danego projektu czy zadania wykonawcy, są często kością niezgody w samym środowisku freelancerów. Wielu z nich uważa, że niektórzy (mniej profesjonalni) wykonawcy celowo zaniżają ceny oferowanych usług, po to tylko, aby zyskać kolejne zlecenie. Problem w tym, że poziom ich pracy - poziom realizacji zlecenia, jaki są za daną stawkę w stanie zaoferować, bardzo odbiega od normy. Przez to tracą zarówno przedsiębiorcy, jak i sami freelancerzy. Pierwsi – niezadowoleni z poziomu realizacji projektu, muszą zainwestować ponownie swój czas i środki, aby uzyskać „produkt” na oczekiwanym poziomie. Drudzy zaś w ten sposób tracą w oczach przedsiębiorców, którzy być może po jednej lub kilku takich wpadkach zniechęcą się do współpracy z freelancerami w ogóle.

To przestroga i równocześnie zachęta dla zleceniodawców, aby analizując oferty kierowali się istotną dla nich ceną, ale nie wyłącznie nią. W końcu, gdyby mieli kupić sobie samochód, którego rynkowa wartość oscyluje w granicach 100 tysięcy złotych, a ktoś zaoferowałby im taki sam model za jedyne 20 tysięcy złotych, na pewno nabraliby podejrzeń. Podobne zasady powinni wdrożyć wybierając oferty wykonawców – „wolnych strzelców”. To również drogowskaz dla freelancerów. Nie warto celowo zaniżać oferty cenowej, po to tylko, żeby zdobyć zlecenie. W końcu nikt nie chce przez całe życie pracować za kilka złotych, a klient nie zgodzi się zapłacić za podobną usługę więcej, jeśli raz ją otrzyma prawie za darmo. Zdrowy rozsądek jest sprzymierzeńcem zarówno wolnych strzelców, jak i zarządzających firmami, którzy szukają „dobrych”, wolnych fachowców. W czasach „zaciskania pasa” zdolny i doświadczony freelancer może okazać się dla wielu firm doskonałym rozwiązaniem na niedobór kadry.

 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Nie dostaną etatu, bo nie chcą