Czy ceny platyny wystrzelą w górę?
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Czy ceny platyny wystrzelą w górę?

22 kwietnia b.r. za uncję złota trzeba było zapłacić około 1282 USD, za uncję platyny natomiast 1394 USD. Oznacza to, że stosunek ceny uncji złota do ceny uncji platyny wynosił 1:1,09. Tymczasem średnia z ostatnich lat to 1:1,5. Gdyby w najbliższych miesiącach platyna miała wyrównać straty do historycznej średniej, musiałaby zdrożeć o około 360-400 USD na uncji. Czy to możliwe? Specjaliści obserwujący rynki inwestycyjne, wydarzenia polityczne i gospodarcze twierdzą, że jest to bardzo prawdopodobne.

Platyna jest jednym z najrzadszych surowców. Około 70% rocznej podaży wydobywa się w RPA (około 130 tys. ton), dużo mniejsze ilości w Rosji (około 20 tys. ton), znikome w Zimbabwe, USA i Kanadzie (po kilka tys. ton). Tymczasem w dwóch z tych krajów pojawiły się w ostatnich miesiącach poważne zawirowania społeczno-gospodarcze. O napięciu na linii Rosja-Zachód wywołanym interwencją rosyjską na Krymie nie trzeba chyba dużo pisać. Jeśli konflikt będzie eskalował, możliwe jest nałożenie embarga na rosyjskie surowce, w tym platynę, co obniżyłoby jej podaż na światowym rynku.

W dodatku w RPA w połowie stycznia rozpoczął się strajk pracowników największych kopalni w których wydobywa się platynę. Tamtejsze związki zawodowe domagają się m.in. podwyższenia płac ponad dwukrotnie. Oczywiście spółki wydobywcze oceniły te żądania jako nierealistyczne, oferując 8% podwyżki. Przypomnijmy, że strajki w kopalniach platyny rozpoczęte latem 2012 r. sparaliżowały przemysł wydobywczy w RPA, doprowadzając do śmierci wielu protestujących, oraz do spadku wydobycia platyny i palladu. Według Credit Suisse tegoroczne strajki doprowadzą do tego, że pod ziemią pozostanie 1 mln uncji platyny, co z kolei będzie skutkować powiększeniem się deficytu surowca na światowym rynku do około 836 tys. ton z 605 tys. w 2013 r. Mimo strajków 29 analityków z całego świata w ramach ankiety opublikowanej w połowie kwietnia poradziło inwestorom, by trzymali w portfelach akcje największego wydobywcy platyny na świecie – firmy Anglo American Platinum.

Tymczasem równocześnie pojawiają się sygnały o ożywieniu przemysłu samochodowego. Dla rynku platyny jest to bardzo ważna wiadomość, gdyż jedna trzecia rocznego wydobycia trafia do firm produkujących

katalizatory spalin i silniki diesla. Według danych European Automobile Manufacturers’ Association w marcu 2014 r. sprzedaż aut w Europie była o 11% wyższa niż w analogicznym miesiącu 2013 r. Marzec był siódmym z rzędu miesiącem wzrostu sprzedaży aut na Starym Kontynencie. Co ważne, Unia Europejska zaostrza prawo odnośnie emisji spalin przez auta – już niebawem wejdą w życie przepisy (określane mianem rezolucji Euro 6 i Euro 7), które spowodują, że wzrośnie zużycie platyny w produkcji katalizatorów. W dodatku według firmy doradczej Frost & Sullivan w 2014 r. sprzedaż samochodów ciężarowych wzrośnie o 4%, do blisko 3 mln sztuk.

W dodatku platyna cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów jako aktywo, które można umieścić w portfelu. Obecnie ponad 1 mln uncji platyny posiada w portfelu tylko jeden fundusz inwestycyjny – powstały w kwietniu 2013 r. NewPlat ETF firmy Absa Capital. W ciągu pierwszych 4 miesięcy funkcjonowania przyciągnął tylu inwestorów, że przekroczył barierę 0,5 mln uncji platyny w portfelu pod koniec sierpnia 2013 r. Szacuje się, że w 2013 r. dzięki jego pojawieniu się na rynku popyt inwestycyjny na platynę zwiększył się o niemal 70%.

Swoje trzy grosze do tej sytuacji może dorzucić przemysł chemiczny oraz producenci elektroniki z Azji. Według firmy Johnson Matthey popyt na platynę ze strony tych sektorów przemysłu już w 2013 r. wzrósł o około 12%. W tym roku oraz w kolejnych to tempo może zostać utrzymane – uważają analitycy Johnson Matthey.

Specjaliści z Bank of America-Merrill Lynch spodziewają się, że średnia cena platyny w 2014 r. ukształtuje się na poziomie 1,554 USD za uncję (w 2013 r. było to 1,488 USD), w 2015 r. będzie to 1,775 USD, a w 2016 r. aż 1,899 USD.

Niestety polski inwestor ma ograniczone możliwości inwestowania w platynę. Kontrakty futures pozwalające zarabiać zarówno na wzroście jak i na spadku ceny surowca dostępne są w wybranych domach maklerskich (np. X-Trade Brokers, DIF Broker, EFIX DM). Należy jednak pamiętać, że są to instrumenty ryzykowne, niedoświadczony inwestor może stracić nawet cały zainwestowany kapitał.


Portal Skarbiec.Biz

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także