Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Co uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wiedzą o podatkach?
sxc.hu
Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Co uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wiedzą o podatkach?

Tematem tegorocznej edycji są: ustawa o spadkach i darowiznach oraz ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Konkurs odbywa się z inicjatywy Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych przy wsparciu organizacyjnym Krajowej Izby. W tegorocznej edycji wzięło udział 1004 uczniów z 167 szkół.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach powstał z inicjatywy Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, która w 2008 roku przeprowadziła projekt na szczeblu wojewódzkim. Duże zainteresowanie młodzieży tematyką podatkową zostało dostrzeżone przez inne regiony i w efekcie od 2011 r. konkurs ma charakter ogólnopolski, a organizowany jest przy wsparciu Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Każda z edycji oscyluje wokół innych zagadnień. Tym razem uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat ustawy o spadkach i darowiznach oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Finał tegorocznego konkursu odbędzie się 12 kwietnia w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, w Katowicach. Udział w nim weźmie 55 uczestników, którzy wyłonieni zostali podczas pierwszych dwóch etapów, przeprowadzonych w 9 województwach: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodnio-pomorskim. Do pierwszego etapu przystąpiło 1004 uczniów z 167 szkół. Ich zadaniem było napisanie pracy na jeden z czterech podanych przez organizatora tematów. Najlepsze wypracowania zakwalifikowano do drugiej fazy konkursu, realizowanej również na poziomie wojewódzkim. Składała się ona z części pisemnej, której pomyślne napisanie uprawniało do przystąpienia, do części ustnej – odpowiedzi na 3 wylosowane pytania. Podobnie będzie wyglądać finał. Piątka uczestników z najwyższą punktacją zdobędzie nagrody pieniężne z przeznaczeniem na finasowanie celów edukacyjnych oraz możliwość odbycia stażu w kancelarii Doradztwa Podatkowego.

Celem konkursu jest wzbudzenie i rozwinięcie wśród uczniów zainteresowania problematyką zagadnień podatkowych, upowszechnianie zasad korzystania z prawa podatkowego, a także upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach karnych wynikających z wykonywania czynności doradztwa podatkowego przez osoby nieuprawnione.

„Statystki i zaangażowanie uczniów pokazują, że cel konkursu został osiągnięty– z każdą edycją obserwujemy u uczestników coraz wyższy poziom wiedzy podatkowej. Konkurs jest ważnym wydarzeniem również dla samych pedagogów i oczywiście doradców podatkowych, którzy angażują się w jak najlepsze przygotowanie uczniów” - mówi Iwona Wojsław, inicjatorka konkursu i członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych, dodając: „z tego względu, w tym roku zdecydowaliśmy się wyróżnić również trzech nauczycieli, którzy w ramach przygotowań do konkursu wykazali się szczególnie wytężoną pracą i skutecznie zachęcili swoich uczniów do udziału w tym projekcie.

Konkurs zwraca również uwagę uczniów – przyszłych podatników i być może przyszłych doradców podatkowych na to, jak ważna i potrzebna jest znajomości tematyki podatkowej, a także jaką rolę odgrywa doradztwo podatkowe, jako zawód zaufania publicznego.

Loading Comments
Zainteresuje cię także