Co to jest PIT?
http://sxc.hu/

Co to jest PIT?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

PIT jest to podatek dochodowy od osób fizycznych. Skrót ten wziął się od angielskiej nazwy: Persolan Income Tax, czyli podatek od dochodów osobistych. W Polsce oznacza się również w ten sposób nazwę druku zeznania podatkowego. Podatek ten uregulowany jest ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz.U. z 20184. poz. 1509).

 

Podatek od osób fizycznych zalicza się do grupy podatków bezpośrednich, czyli takich, które w ścisły sposób obciążają określone dobra i zyski jakie posiada dana jednostka, zwana też osobą fizyczną. PIT pobierany jest według tak zwanej zasady rezydencji podatkowej, to znaczy od miejsca zamieszkania podatnika. Osoba fizyczna, która mieszka na terytorium RP zobligowana jest do zapłacenia podatku od całości swoich dochodów. Zarówno tych krajowych jak i zagranicznych. Oczywiście istnieje grupa przychodów, które są zwolnione od opodatkowania lub podatnik z jakiegoś powodu został z nich zwolniony. Z punktu widzenia podatnika, najważniejsze informacje, które powinien posiadać to: co to jest PIT, jakie są obowiązujące stawki, gdzie i do kiedy trzeba złożyć deklaracje podatkową oraz jak rozliczyć podatek. Te i inne punkty zostaną wyjaśnione w dalszych częściach artykułu.

 

W jaki sposób rozliczyć PIT?

 

  • przez Internet (rozlicz PIT z podatnik.ifno)
  • Złożenie deklaracji osobiście w Urzędzie Skarbowym lub wysyłka pocztowa (należy pamiętać, żeby PIT wysłać listem polecony)
  • Rozliczenie PIT-u przez Urząd Skarbowy.
  • Rozliczenie podatku przez doradcę podatkowego lub biuro księgowe
  • W przypadku emerytów i rencistów, którzy nie korzystają z ulg podatkowych, możliwe jest rozliczenie podatku przez organ wydający świadczenie. W tym przypadku podatnik dostaje jedynie informacje i ewentualnie może wypełnić załącznik w celu przekazania 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

Zobacz też inne artykuły:

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Tarcza antyinflacyjna 2023 – co się zmieni?