Co się stanie z brytyjskimi aktywami po Brexit?
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Co się stanie z brytyjskimi aktywami po Brexit?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Nieruchomości w Londynie tanieją, w pozostałej części kraju nie drożeją już tak szybko, jak jeszcze kilka miesięcy temu. Co dalej z brytyjskimi aktywami?


Fundamenty brytyjskiej gospodarki po decyzji o Brexit niewątpliwie się pogarszają. Z szacunków ekonomistów National Institute of Economic and Social Research (NIESR) wynika, że brytyjskie PKB wzrosło w okresie trzech miesięcy zakończonych w lipcu o 0,3 proc., podczas gdy w kwartale zakończonym w czerwcu poszło w górę o 0,6 proc. Według ekspertów NIESR w lipcu dynamika PKB była ujemna (-0,2 proc.) i istnieje 50-procentowe prawdopodobieństwo, że od III kwartału 2016 do końca 2017 roku wyspiarska gospodarka wejdzie w techniczną recesję.


Optymistycznie nie nastrajają również indeksy PMI, określające koniunkturę w poszczególnych sektorach, opracowywane przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics. PMI dla przemysłu wyniósł w lipcu 49,1 pkt. wobec 52,1 pkt. w czerwcu i był to najgorszy odczyt od blisko 4 lat. PMI w usługach sięgnął 47,4 pkt. wobec 52,3 pkt. na koniec czerwca (spodziewano się 48,8 pkt.) i znalazł się na poziomie najniższym od niemal 7 lat.


Ta sytuacja zapewne uderzy w firmy działające w Zjednoczonym Królestwie. Bank Anglii (BoE) w lipcowym raporcie wskazał, że brytyjscy przedsiębiorcy spodziewają się pogorszenia sytuacji gospodarczej w perspektywie jednego roku. „Respondenci oczekują, iż referendum negatywnie odbije się na ich obrotach, wydatkach kapitałowych oraz intencjach dotyczących zatrudniania nowych pracowników” – napisał bank w opracowaniu. Aż 60 proc. przebadanych przez BoE firm zakłada, że prawie nic nie zainwestuje, a 55 proc. nie będzie zatrudniać. Nadejścia ciężkich czasów spodziewa się przede wszystkim branża budowlana.
 

Na razie jednak negatywnego wpływu Brexitu na wycenę brytyjskich firm nie widać. Po tąpnięciu indeksów na przełomie czerwca i lipca nie ma już śladu. Indeks FTSE 250 odrobił straty i pnie się śmiało w górę, po tym jak dynamicznie wybił się z okolic 16,000 pkt. W połowie sierpnia można było nawet stwierdzić, że wszystko wskazuje na to, że z rozpędu zdobędzie historyczny szczyt, który znajduje się na poziomie 18,393 pkt. (czerwiec 2015).
 

To, co dzieje się na londyńskiej giełdzie, to przede wszystkim zasługa banku centralnego. Bank of England 4 sierpnia, zgodnie z oczekiwaniami rynku, obniżył główną stopę procentową o 25 pkt. bazowych, do 0,25 proc. Była to pierwsza obniżka od 7 lat. Zaznaczył jednak, że nie wprowadzi ujemnych stóp procentowych. BoE podjął również decyzję o zwiększeniu skupu aktywów z rynku. Bank centralny zamierza w pół roku nabyć obligacje skarbowe za 60 mld GBP oraz obligacje korporacyjne za około 10 mld GBP. Wartość skupu poszła w górę do 435 mld GBP z 375 mld GBP.
 

Mało tego – według analityków w listopadzie BoE po raz kolejny zetnie główną stopę. „Oczekujemy, że następnym ruchem Banku Anglii będzie obniżka stóp o 20 punktów bazowych w listopadzie, co spowoduje, że główna stopa procentowa znajdzie się na poziomie niemal zerowym i wyniesie 0,05 proc.” – napisali ekonomiści Barclays w raporcie z sierpnia 2016. Po tych decyzjach BoE i prognozach, co do jego dalszych działań optymizm inwestorów wziął górę nad zdrowym rozsądkiem...


Jeśli chodzi o rynek nieruchomości, to na razie nie widać załamania, ale jest tąpnięcie (widoczne szczególnie w Londynie). „Oczekuje się wystąpienia presji na ceny domów w krótkim terminie, choć w dłuższej perspektywie będą one rosnąć” – napisała w sierpniowym raporcie Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS). Indeks wzrostu cen domów na Wyspach był w lipcu najniższy od 3 lat – sięgnął +5 proc., wobec +15 proc. w czerwcu 2016 r. Spadają ceny domów w Londynie i ankietowani przez RICS oczekują, że w ciągu najbliższego roku ten trend się nie zmieni.


RICS poinformowało, iż sprzedaż domów w Wielkiej Brytanii spadła w lipcu 2016 w odniesieniu do czerwca 2016 najmocniej od 2008 r.


Według analityków z firm Acadata i LSL Property Services ceny domów na Wyspach w nadchodzących kwartałach będą powoli rosły. „Wsparciem dla wyższych cen może być słabszy funt, niższe stopy procentowe oraz brak równowagi pomiędzy popytem a podażą” – napisali w sierpniowym raporcie.


I tu dochodzimy do kwestii funta. W relacji do dolara amerykańskiego brytyjska waluta nie była tak słaba, jak w połowie sierpnia 2016 roku, od... połowy lat 80-tych (1,29)! W relacji do euro jest najsłabsza od połowy 2013 roku (1,15). Jego dalsza sytuacja w najbliższych tygodniach jest niewiadomą. Konsensus analityków publikowany przez portal Trading Economics mówi, że kurs GBP właściwe powinien dotykać dna - na koniec III kwartału 2016 roku notowania GBP/USD podskoczą do 1,34, ale potem znów przyjdzie osłabienie i w połowie 2017 roku powrócą w okolice 1,30.


Jednak według innych analiz – na przykład tej autorstwa Economy Forecast Agency (EFA) – na koniec września 2016 roku za jednego funta będzie się płaciło 1,28 dolara, a potem z brytyjską walutą będzie już tylko gorzej. Zdaniem EFA, w połowie 2017 roku kurs GBP/USD znajdzie się na poziomie 1,20.
 

Sytuacja techniczna funta wygląda fatalnie. Jego kurs spada jak kamień w wodę. Utkwił w formowanym od połowy 2014 roku kanale spadkowym i raczej nie ma nadziei, że wydostanie się z niego górą. Najbliższe ważne wsparcia to 1.2857 i 1.24771. Szczególnie połamanie tego drugiego mogłoby oznaczać dla funta realizację scenariusza EFA.


Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce. 

 

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Uwaga: zmiany w CIT 2022. Sprawdź!