Co najbardziej przeszkadza w prowadzeniu działalności...
http://sxc.hu/
inf. prasowa

Co najbardziej przeszkadza w prowadzeniu działalności gospodarczej?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

„Po Pierwsze Biznes” przybrało formułę cyklicznych spotkań z przedsiębiorcami w całej Polsce, a finałem inicjatywy była listopadowa konferencja podsumowująca w Warszawie. W czasie trwania akcji jej organizatorzy przeprowadzili badanie ankietowe, z którego wynika jednoznacznie, że przedsiębiorcom najbardziej przeszkadza nie wysokość podatków, ale skomplikowane i niestabilne prawo.

Opis akcji

Polscy przedsiębiorcy natrafiają na wiele przeszkód ze strony urzędu skarbowego. Wychodząc naprzeciw ich problemom, zrodził się pomysł stworzenia przestrzeni wymiany doświadczeń oraz kształtowania świadomych rozwiązań z dziedziny prawa podatkowego. Tak właśnie powstał projekt „Po Pierwsze Biznes”, którego nadrzędnym celem jest generowanie rozwiązań ułatwiających prowadzenie biznesu w Polsce, tak aby uczynić go bardziej efektywnym i satysfakcjonującym dla wszystkich.

W ramach akcji, od września do listopada br. w całej Polsce, odbywały się spotkania poświęcone bezpieczeństwu fiskalnemu firm. Cykl otworzyło spotkanie w Krakowie, kolejne miały miejsce w Katowicach, Gdyni, Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi. Gośćmi honorowymi byli m.in. prof. Witold Modzelewski i dr Jerzy Bielawny z Instytutu Studiów Podatkowych. 23 listopada br. w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca akcję. O swoich doświadczeniach z fiskusem opowiedział m.in. Marcin Kołodziejczyk, założyciel stowarzyszenia Niepokonani 2012, a spotkanie poprowadził Przemysław Talkowski, współautor programu „Państwo w Państwie”, emitowanego na antenie telewizji Polsat.

Najważniejsze wnioski z konferencji

Cykl konferencji był okazją do zebrania opinii o funkcjonowaniu systemu podatkowego wśród przedsiębiorców. Okazało się, że najbardziej kuleje jakość współpracy z urzędami skarbowymi, a konkretniej niestabilność przepisów uniemożliwiających planowanie rozwoju biznesu z większym wyprzedzeniem. Istotne zmiany wymagane są również w obszarze kompetencji i elastyczności urzędników.

Kolejny wniosek płynący z badań, to kwestia dotycząca traktowania przedsiębiorcy przez organy kontrolne. Drobiazgowe przestrzeganie prawa skutkuje uruchomianiem machiny kontrolnej nawet w przypadku niewielkich zaległości. Jednak zdaniem przedsiębiorców szybsze zakończenie kontroli stoi w interesie Skarbu Państwa – zaoszczędzony w ten sposób czas może posłużyć do wykrycia poważnych nieprawidłowości w innym przedsiębiorstwie.

Proponowane przez uczestników zmiany w systemie podatkowym

Na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych wśród przedsiębiorców stworzona została lista postulatów zmian w systemie podatkowym.

Okazuje się, że podstawowym zastrzeżeniem przedsiębiorców nie jest wysokość podatków, ale niska jakość obsługi. Przedsiębiorcy chcą mieć poczucie, że to oni kontrolują sferę podatków swojej firmy. Regulacje i interpretacje powinny być przewidywalne, dając przedsiębiorcom więcej swobody w zarządzaniu i planowaniu rozwoju firmy. Przedsiębiorcy chcą, aby przepisy były jednoznaczne i wymagające interpretacji jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Podsumowując, oczekiwania przedsiębiorców sprowadzają się do zminimalizowania formalności i zwiększenia przewidywalności przepisów. 

Kolejnym elementem wymagającym poprawy, jest w oczach przedsiębiorców jakość pracy osób po stronie administracji podatkowej. Urzędnik powinien być partnerem pomagającym w zarządzaniu sferą podatkową, a nie pełnić rolę średniowiecznego poborcy podatkowego. Idealny urzędnik powinien traktować podatnika jak klienta – pomagać w zrozumieniu zawiłych przepisów oraz interpretować je na korzyść podatnika. Kolejnym grzechem urzędników jest brak znajomości oraz zrozumienia specyfiki branży w jakiej działa firma podatnika. Urzędnicy powinni w końcu zrozumieć, że dynamicznie rozwijające się firmy to w dłuższej perspektywie większe dochody dla Skarbu Państwa.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Pozapłacowe koszty pracy największym ciężarem dla małych firm