Co dalej z obligacjami USA
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Co dalej z obligacjami USA

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Amerykańska gospodarka wychodzi z kryzysu wolniej niż się spodziewano, w związku z tym w najbliższym czasie rentowności 10-letnich papierów skarbowych rządu federalnego raczej będą spadać – stwierdzili analitycy Raiffeisen Capital Management w swoim najnowszym raporcie dotyczącym rynku obligacji.

Specjaliści z austriackiej instytucji wskazują we wspomnianym dokumencie, że pomimo wygaszania programu luzowania ilościowego, rentowność obligacji amerykańskich od początku 2014 r. poszła w dół. – Ku zaskoczeniu niemal całego rynku – dodali. W połowie czerwca rentowność 10-letnich papierów skarbowych USA wynosiła 2,640%, tymczasem na początku roku było to około 3%.

Jakie jest wyjaśnienie tej sytuacji? – Może być ich kilka. Na przykład w ostatnich tygodniach dane z amerykańskiej gospodarki były słabe, ale wielu tłumaczyło to dość ciężką zimą. Do tego doszedł wzrost napięcia politycznego na Ukrainie – wskazali w swoim raporcie analitycy Raiffeisen Capital Management. - Jednak najważniejszy czynnik to powszechne przekonanie co do tego, że rentowność amerykańskich papierów będą rosły, a gospodarce USA nie grozi już recesja – podkreślili specjaliści austriackiej instytucji.

Według nich obecna sytuacja przypomina w dużej mierze sytuację z końca lat 90-tych. Wtedy wszyscy mainstreamowi ekonomiści byli zgodni, że gospodarcza machina Ameryki została naoliwiona w odpowiedni sposób przez Fed na co najmniej 10 lat, bądź wręcz Rezerwie Federalnej udało się wyeliminować cykle koniunkturalne. To oczywiście okazało się fantazją, a kryzys powrócił z jeszcze większą siłą. Według analityków Raiffeisen Capital Management najbardziej niepokojące w całej sytuacji jest to, że dane z gospodarki USA nie są zachwycające, mimo, że w celu jej ratowania przeprowadzono największą w historii operację druku pieniądza.

Raiffeisen Capital Management zwrócił również uwagę, że Belgia stała się niedawno trzecim krajem na świecie (przed nią są tylko Chiny i Japonia) pod względem wartości posiadanych obligacji skarbowych USA. Papiery w jej portfelu opiewają na 380 mld USD, a od października 2013 r. zwiększyły swoją wartość o 200 mld USD. Kto stoi za zakupami dokonywanymi przez belgijskie banki?

Większość analityków uważa, że nie jest to bynajmniej belgijski rząd, który przecież nie wydałby na papiery USA połowy PKB w ciągu kilku miesięcy. – Są to rządy krajów, które nie chcą się ujawniać. Korzystają z luk w belgijskim systemie bankowości – stwierdził Marc Chandler, główny analityk walutowy Brown Brothers Harriman na łamach „Financial Times”.

Wskazówką może być działalność belgijskiej instytucji Euroclear zajmującej się obsługą transakcji na rynkach finansowych, która potwierdziła, że “udział transakcji kupna amerykańskich obligacji w całym obrocie w ostatnim czasie zwiększył się znacząco”. W 2012 roku w grupie Euroclear rozliczono płatności dotyczące papierów wartościowych o wartości 542 bln euro. Wartość przechowywanych aktywów klientów wynosiła 23 bln euro. – Z Euroclear wiąże się kilka ciekawych faktów. Po pierwsze, zasady jej działalności umożliwiają szybkie i anonimowe zakupy aktywów. Po drugie, współzałożycielem Euroclear był bank JPMorgan. Po trzecie, od przełomu lat 2012 i 2013 do systemu Euroclear mają dostęp rosyjskie instytucje finansowe, a z łatwością można sobie wyobrazić, że Rosja nie chce być postrzegana jako posiadacz amerykańskich obligacji – zauważył Brandon Smith, analityk Alt-Market.com.

10-letnie obligacje skarbowe USA rekordowo wysoką rentowność miały we wrześniu 1981 r. (15,84%), a rekordowo niską w lipcu 2012 r. (1,40%).


Portal Skarbiec.Biz

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
ULGA TERMOMODERNIZACYJNA — odliczenie montażu fotowoltaiki i pompy ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych