CIP: Od lipca ponad 675 mln zł dla MiŚP
http://sxc.hu/

CIP: Od lipca ponad 675 mln zł dla MiŚP

Już w lipcu przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowych instrumentów unijnego wsparcia. W efekcie do polskich mikro, małych i średnich firm trafi wkrótce ponad 675 mln zł preferencyjnych środków finansowych.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

29 czerwca br. podpisano pierwszą polską umowę reporęczeniowa w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji na lata 2007-2013 (CIP) oraz ogłoszono rynkowe aktywowanie pierwszej linii leasingowej poręczanej przez Europejski Fundusz Inwestycyjny. 

 

Krajowymi Pośrednikami Finansowymi Programu na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) w zakresie w/w instrumentów będą Fundusz Poręczeń Kredytowych POLFUND SA oraz Europejski Fundusz Leasingowy SA.

 

Komisja Europejska (KE) zaakceptowała projekty instrumentów finansowych obu instytucji jako warte wyróżnienia w ogólnoeuropejskim konkursie w ramach CIP. Tym samym Polska znajdzie się w gronie państw unijnych o największej liczbie zawartych kontraktów poręczeniowych w ramach tego programu ramowego, a na rynek trafi łącznie jedenaście nowych instrumentów finansowych dla MŚP o wartości 2,6 mld zł.

 

- Europa małymi i średnimi przedsiębiorstwami stoi. W Unii Europejskiej jest ponad 21 milionów małych i średnich przedsiębiorstw. Stanowią one nie mniej niż 99% wszystkich przedsiębiorstw Unii. Dlatego ci właśnie przedsiębiorcy będą w sercu wielu inicjatyw Komisji promujących wzrost w najbliższych latach - podkreśliła Ewelina Jelenkowska-Luca, Wiceszefowa Komisji Europejskiej w Polsce.

 

Europejski Fundusz Leasingowy SA (EFL) aktywuje nowy instrument 4 lipca br. Będzie to „Start Leasing”, produkt skierowany do nowopowstających MŚP. Najlepsze warunki na start otrzymają wolne zawody. EFL planuje sfinansować do 2013r. projekty przedsiębiorców o łącznej wartości 375 mln zł.

 

Prawdziwym hitem może okazać się nowa oferta Funduszu Poręczeń Kredytowych POLFUND SA (POLFUND), który na podstawie umowy z EFI planuje wprowadzić na rynek trzy nowe produkty poręczeniowe w ramach których banki współpracujące mogłyby udzielić nawet ponad 300 milionów złotych kredytów. Będzie to możliwe dzięki połączeniu regwarancji CIP z poręczeniami POLFUND, w wyniku czego przedsiębiorcy i banki otrzymają oczekiwane zabezpieczenie. „Poręczenie na start” będzie zawierało specjalne ułatwienia dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność lub będących we wczesnej fazie rozwoju i działających nie dłużej niż 3 lata. Poza tym POLFUND uruchomi „Poręczenie biznes ekspres” – poręczenia portfelowe dla kredytów o mieszanej strukturze, tj. finansujących kapitał obrotowy i inwestycje. Trzeci produkt - „Poręczenie micro Invest 2” będzie dedykowany wyłącznie inwestycjom.

 

 

 

***
Zadaniem Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) jest zwiększanie konkurencyjności przedsiębiorstw, w szczególności mikro, małych i średnich firm, promowanie wszelkich form innowacji, przyspieszenie tworzenia społeczeństwa informacyjnego oraz promowanie rozwoju efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Budżet programu to ponad 3,6 mld EUR, z tego 1,130 mld EUR stanowi komponent „Instrumenty Finansowe dla MŚP”. Program ma charakter uzupełniający do programów polityki spójności oraz unijnych programów badań i rozwoju (7PR).

 

 

 

Źródło: CIP

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Zmiany Komisji Europejskiej uderzą w niepełnosprawnych