Ci to mają dobrze. W jakim województwie warto żyć?
http://sxc.hu/
inf.prasowa

Ci to mają dobrze. W jakim województwie warto żyć?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Mobilność Polaków, zwłaszcza tych młodszych i wykształconych rośnie z roku na rok. W którym regionie Polski warto żyć? To zależy czego się szuka.

Każdy ma własne wyobrażenie tego, jak powinno wyglądać jego wymarzone życie. Z reguły jednak jest także, że większość z nas marzy o stałej, dobrze płatnej pracy, przestronnym lokum i udanym życiu osobistym. Gdzie statystycznie najłatwiej spełnić takie marzenia?

Tu bezrobocie nie grozi

Kryzys sprawił, że praca stała się towarem deficytowym, nawet dla osób z wyższym wykształceniem.  W maju 2013 stopa bezrobocia rejestrowanego w całej Polsce wyniosła 13,5% (źródło GUS). Najgorsza sytuacja była w województwie warmińsko-mazurskim – bezrobocie wynosiło tam prawie 21%.  Gdzie zatem mieszkać aby zminimalizować ryzyko zostania bezrobotnym? Dane GUS od lat wskazują, że w najniższa stopa bezrobocia odnotowywana jest z reguły w Wielkopolsce. W maju 2013 wynosiła ona 10,1% i była najniższa w Polsce! –  Wielkopolska a zwłaszcza Poznań od lat notują wysoką dynamikę rozwoju, co przekłada się na atrakcyjne miejsca pracy – mówi Dariusz Jarczyński z PrimeSoft Polska firmy z branży IT mającej siedzibę w Poznaniu – Z drugiej strony cieszy nas fakt, że można tu znaleźć wielu kompetentnych pracowników – dodaje Jarczyński. Gdzie jeszcze nie ma problemów z pracą? Dalej na liście GUS znajduje się woj. mazowieckie i śląskie (odpowiednio 11,3 i 11,5% bezrobocia rejestrowanego).

Gdzie można najlepiej zarobić

Sama praca to jeszcze nie wszystko. Trzeba wiedzieć też, gdzie zapłacą nam najwięcej. Dużo zależy tu od branży w której działamy, naszego wykształcenia i doświadczenia, jednak (aby uniknąć rozczarowań) można prześledzić też ogólne trendy. Jeśli chodzi o sektor przedsiębiorstw to wynagrodzenie w styczniu 2013 było najwyższe w województwie mazowieckim (4 511 zł/brutto, dane: GUS). Nie jest to zapewne dużym zaskoczeniem, w stolicach najczęściej zarabia się lepiej niż w innych regionach kraju, jednak trzeba też uwzględnić wyższe koszty życia. Między woj. mazowieckim a resztą kraju istnieje pod tym względem przepaść – drugie na liście jest woj. łódzkie z średnią pensją oscylującą wokół 3 446 zł brutto. Na trzecim miejscu uplasowała się wielkopolska – 3 367 zł brutto.

Zadowolenie nie idzie w parze z pieniędzmi

Gdzie mieszkają najbardziej zadowoleni z życia ludzie? Ustalenia tej względnej wartości podjął się GUS w raporcie: „Jakość życia. Kapitał społeczny, ubóstwo i wykluczenie społeczne w Polsce”. Pod uwagę brano poziom zadowolenia z kilku czynników m.in. poziom zadowolenia ze zdrowia, sytuacji zawodowej i rodzinnej oraz warunków materialnych życia. Jak się okazało cała Polska jest raczej szczęśliwym krajem. Odsetek osób dla całego kraju, które uważają, że są zadowolone z życia wynosi 74%. W których województwach jest lepiej a w których gorzej?  Najwięcej zadowolonych osób żyje w woj. pomorskim – 78%, niewiele mniej – 77% w woj. lubuskim i śląskim. Stosunkowo najmniej zadowoleni żyją w woj. warmińsko-mazurskim (67 %). Wynika z tego, że zarobki osiągane w poszczególnych województwach nie mają bezpośredniego przełożenia na zadowolenie z życia ich mieszkańców. Czy potwierdza to tezę, mówiącą, że pieniądze  szczęścia nie dają? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Na zachodzie kraju wciąż lepsze zarobki