Ci to mają dobrze. W jakim województwie warto żyć?
http://sxc.hu/
inf.prasowa

Ci to mają dobrze. W jakim województwie warto żyć?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Mobilność Polaków, zwłaszcza tych młodszych i wykształconych rośnie z roku na rok. W którym regionie Polski warto żyć? To zależy czego się szuka.

Każdy ma własne wyobrażenie tego, jak powinno wyglądać jego wymarzone życie. Z reguły jednak jest także, że większość z nas marzy o stałej, dobrze płatnej pracy, przestronnym lokum i udanym życiu osobistym. Gdzie statystycznie najłatwiej spełnić takie marzenia?

Tu bezrobocie nie grozi

Kryzys sprawił, że praca stała się towarem deficytowym, nawet dla osób z wyższym wykształceniem.  W maju 2013 stopa bezrobocia rejestrowanego w całej Polsce wyniosła 13,5% (źródło GUS). Najgorsza sytuacja była w województwie warmińsko-mazurskim – bezrobocie wynosiło tam prawie 21%.  Gdzie zatem mieszkać aby zminimalizować ryzyko zostania bezrobotnym? Dane GUS od lat wskazują, że w najniższa stopa bezrobocia odnotowywana jest z reguły w Wielkopolsce. W maju 2013 wynosiła ona 10,1% i była najniższa w Polsce! –  Wielkopolska a zwłaszcza Poznań od lat notują wysoką dynamikę rozwoju, co przekłada się na atrakcyjne miejsca pracy – mówi Dariusz Jarczyński z PrimeSoft Polska firmy z branży IT mającej siedzibę w Poznaniu – Z drugiej strony cieszy nas fakt, że można tu znaleźć wielu kompetentnych pracowników – dodaje Jarczyński. Gdzie jeszcze nie ma problemów z pracą? Dalej na liście GUS znajduje się woj. mazowieckie i śląskie (odpowiednio 11,3 i 11,5% bezrobocia rejestrowanego).

Gdzie można najlepiej zarobić

Sama praca to jeszcze nie wszystko. Trzeba wiedzieć też, gdzie zapłacą nam najwięcej. Dużo zależy tu od branży w której działamy, naszego wykształcenia i doświadczenia, jednak (aby uniknąć rozczarowań) można prześledzić też ogólne trendy. Jeśli chodzi o sektor przedsiębiorstw to wynagrodzenie w styczniu 2013 było najwyższe w województwie mazowieckim (4 511 zł/brutto, dane: GUS). Nie jest to zapewne dużym zaskoczeniem, w stolicach najczęściej zarabia się lepiej niż w innych regionach kraju, jednak trzeba też uwzględnić wyższe koszty życia. Między woj. mazowieckim a resztą kraju istnieje pod tym względem przepaść – drugie na liście jest woj. łódzkie z średnią pensją oscylującą wokół 3 446 zł brutto. Na trzecim miejscu uplasowała się wielkopolska – 3 367 zł brutto.

Zadowolenie nie idzie w parze z pieniędzmi

Gdzie mieszkają najbardziej zadowoleni z życia ludzie? Ustalenia tej względnej wartości podjął się GUS w raporcie: „Jakość życia. Kapitał społeczny, ubóstwo i wykluczenie społeczne w Polsce”. Pod uwagę brano poziom zadowolenia z kilku czynników m.in. poziom zadowolenia ze zdrowia, sytuacji zawodowej i rodzinnej oraz warunków materialnych życia. Jak się okazało cała Polska jest raczej szczęśliwym krajem. Odsetek osób dla całego kraju, które uważają, że są zadowolone z życia wynosi 74%. W których województwach jest lepiej a w których gorzej?  Najwięcej zadowolonych osób żyje w woj. pomorskim – 78%, niewiele mniej – 77% w woj. lubuskim i śląskim. Stosunkowo najmniej zadowoleni żyją w woj. warmińsko-mazurskim (67 %). Wynika z tego, że zarobki osiągane w poszczególnych województwach nie mają bezpośredniego przełożenia na zadowolenie z życia ich mieszkańców. Czy potwierdza to tezę, mówiącą, że pieniądze  szczęścia nie dają? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

 

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Na zachodzie kraju wciąż lepsze zarobki