Chcesz otrzymać zwrot podatku na konto bankowe? To sam...
OTA Photos/http://tnij.org/wmncufs/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/zng2dya
Podatnik.info

Chcesz otrzymać zwrot podatku na konto bankowe? To sam musisz o to zadbać!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, fiskus ma 3 miesiące na zwrot nadpłaty PIT 3 miesiące – licząc od daty złożenia zeznania rocznego przez podatnika w urzędzie. Jednak jak przekonuje Ministerstwo Finansów, termin ten może zostać znacznie skrócony, jeśli zeznanie roczne zostanie złożone za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Jak przekonuje szef resortu minister Mateusz Szczurek, może to trwać krócej niż tydzień. Dlatego nie zwlekaj, i w prosty sposób rozlicz się za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2014/2015.


Poinformuj skarbówkę o swoim numerze konta!


Ministerstwo Finansów często w swoich komunikatach informuje i doradza, co podatnik musi zrobić, aby otrzymać przysługującą nadpłatę podatku bezpośrednio na konto bankowe. Problem w tym, że…nikt ich nie czyta. Dlatego przypomnijmy. Zwrot podatku PIT można otrzymać:

  • w gotówce (w kasie urzędu skarbowego lub banku czy innej instytucji, która dla organu podatkowego świadczy usługi w zakresie obsługi kasowej, bądź przekazem pocztowym), jeżeli podatnik nie jest zobowiązany do posiadania rachunku bankowego,
  • na wskazany przez podatnika rachunek bankowy.


Jak wskazać rachunek bankowy?


No właśnie i tu jest pies…pogrzebany dla wielu osób rozliczających PIT. Często po prostu nie korzystają z tej możliwości. Ale zdarzają się też delikwenci, którzy czasami zapominają, że zmienili nr rachunku bankowego i instytucję finansową, z której usług wcześniej korzystali. I myślą, że na „stary” nr konta fikus przeleje im zwrot podatku.


Dlatego raz na zawsze przypomnijmy. Bezwzględnym, jedynym i kategorycznie nieodwołalnym warunkiem, zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy, jest podanie jego numeru w formularzu:

  • ZAP-3 — jeżeli podatnik jest objęty rejestrem PESEL,
  • NIP-7 / CEIDG-1 — jeżeli podatnik jest nie jest objęty rejestrem PESEL, lub jego identyfikatorem podatkowym jest NIP.


Zdecydowana większość podatników musi wpisać w roczny PIT jako identyfikator podatkowy PESEL. Po prostu są to osoby nie prowadzące działalności gospodarczej. A czerpiące dochody w formie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło.


Pamiętaj o tym, nim zgłosisz pretensje do skarbówki!


Jeżeli numer konta bankowego, wskazany w latach wcześniejszych pozostaje nadal aktualny, nie istnieje konieczność składania któregoś z dwóch wyżej wymienionych formularzy.


Ponadto należy pamiętać, że:

  • nadpłata, która zwracana jest przekazem pocztowym, ulega pomniejszaniu o koszty jej zwrotu, uzależnionych od wysokości kwoty zwrotu podatku PIT,
  • nadpłata, której wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (czyli kwoty 11,60 zł), podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych oraz bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba iż podatnik wystąpi o jej zwrot. Wówczas zwrot dokonywany jest wyłącznie w kasie urzędu skarbowego.Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ministerstwo Finansów przypomina: Im szybciej złożysz PIT, tym szybciej na twoje konto trafi zwrot podatku!