Brazylijski parkiet we krwi – to może być okazja
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Brazylijski parkiet we krwi – to może być okazja

Uporczywie wysoka inflacja. Niestabilne finanse publiczne (po piłkarskich mistrzostwach świata, a przed igrzyskami!). Na deser wygrana w wyborach prezydenckich lewicowej kandydatki Delmy Rousseff. Tego było dla inwestorów za wiele. W dwa miesiące w znaczący sposób przecenili akcje firm z Kraju Kawy. Pozbywają się również reala (w stosunku do dolara jest już niemal na poziomie z okresu kryzysu finansowego 2008). Czy słusznie?

Co prawda podwyżki stóp procentowych nie pomagają brazylijskiej gospodarce, ponadto pojawiają się plotki o możliwym obniżeniu ratingu w przyszłym roku - należy wówczas pamiętać, że tamtejszy rynek jest dość mocny wewnętrznie.

Co ważne, brazylijski indeks nie musi być mocny swoją siłą, a mocny słabością innych indeksów krajów rozwijających się. Jego dużą zaletą może być mocne wykupienie konkurencyjnych rynków. Podczas gdy Bovespa nie może do dziś przebić poziomu podwójnego szczytu z 2010 roku, dla przykładu indeks giełdy meksykańskiej zrobił to już dawno (w połowie 2012 roku), a w ciągu ostatnich 10 lat urósł o blisko 280% (Bovespa o niecałe 130%). Inny konkurent brazylijskiej giełdy, parkiet indyjski, zwyżkował w ciągu ostatnich 12 miesięcy o ponad 30%, a historyczne szczyty z 2007 i 2010 roku przebił na początku 2014 roku.

Wykres 1. Notowania indeksu Bovespa (ostatnie 10 lat)


Źródło: Stooq.pl

Jak wynika z wykresu nr 1, Bovespa pomimo kiepskiej kondycji nie zbliżyła się nawet do poziomu podwójnego dna uformowanego w 2013 roku. To również dobrze wróży, chociaż w przypadku bessy na rozwiniętych rynkach brazylijskie spółki zapewne potaniałyby jeszcze bardziej.

Jakie możliwości inwestycyjne ma polski inwestor jeśli chodzi o Brazylię? W kilku domach maklerskich można znaleźć kontrakty futures na indeks Bovespa, a także parę USD/BRL.

Jednak dla początkującego i średniozaawansowanego inwestora, a także dla tych, którzy nie mają czasu na day-trading, optymalne są fundusze inwestycyjne. Wśród tych oferowanych przez krajowe TFI tylko jeden ma ekspozycję na Brazylię (Investor BRIC). Szerszy wybór jest wśród zagranicznych – jest ich 5. Najbardziej dostępny jest Nordea 1- Brazilian Equity Fund (denominowany w PLN, pierwsza wpłata: 200 zł), najmniej – JPM Brazilian Equity (35 tys. USD, a każda kolejna co najmniej 5 tys. USD).

Najlepszymi wynikami może pochwalić się Franklin Brazil Opportunities Fund denominowany w USD, który od początku listopada 2013 roku do początku listopada br. zarobił 2,3% pomimo spadku Bovespa o 0,1%. Fundusze Allianz Brazil Equity, JPM Brazil Equity i HSBC GIF Brazil Equity (wszystkie denominowane w USD) potraciły po kilkanaście procent.

Który z funduszy ma najniższy wskaźnik TER (total expense ratio), czyli wskaźnik kosztów? Okazuje się, że ponownie najlepszy jest Franklin Brazil Opportunities Fund (1,84%), który o włos wyprzedza JPM Brazil Equity (1,9%) oraz Allianz Brazil Equity (2,18%) i znacząco fundusz Nordea (3,07%). HSBC w karcie funduszu nie podało wartości wskaźnika TER.


Kinga Stachowiak
Prezes Zarządu
Portal Skarbiec.Biz

Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także