Brazylijski parkiet we krwi – to może być okazja
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Brazylijski parkiet we krwi – to może być okazja

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Uporczywie wysoka inflacja. Niestabilne finanse publiczne (po piłkarskich mistrzostwach świata, a przed igrzyskami!). Na deser wygrana w wyborach prezydenckich lewicowej kandydatki Delmy Rousseff. Tego było dla inwestorów za wiele. W dwa miesiące w znaczący sposób przecenili akcje firm z Kraju Kawy. Pozbywają się również reala (w stosunku do dolara jest już niemal na poziomie z okresu kryzysu finansowego 2008). Czy słusznie?

Co prawda podwyżki stóp procentowych nie pomagają brazylijskiej gospodarce, ponadto pojawiają się plotki o możliwym obniżeniu ratingu w przyszłym roku - należy wówczas pamiętać, że tamtejszy rynek jest dość mocny wewnętrznie.

Co ważne, brazylijski indeks nie musi być mocny swoją siłą, a mocny słabością innych indeksów krajów rozwijających się. Jego dużą zaletą może być mocne wykupienie konkurencyjnych rynków. Podczas gdy Bovespa nie może do dziś przebić poziomu podwójnego szczytu z 2010 roku, dla przykładu indeks giełdy meksykańskiej zrobił to już dawno (w połowie 2012 roku), a w ciągu ostatnich 10 lat urósł o blisko 280% (Bovespa o niecałe 130%). Inny konkurent brazylijskiej giełdy, parkiet indyjski, zwyżkował w ciągu ostatnich 12 miesięcy o ponad 30%, a historyczne szczyty z 2007 i 2010 roku przebił na początku 2014 roku.

Wykres 1. Notowania indeksu Bovespa (ostatnie 10 lat)


Źródło: Stooq.pl

Jak wynika z wykresu nr 1, Bovespa pomimo kiepskiej kondycji nie zbliżyła się nawet do poziomu podwójnego dna uformowanego w 2013 roku. To również dobrze wróży, chociaż w przypadku bessy na rozwiniętych rynkach brazylijskie spółki zapewne potaniałyby jeszcze bardziej.

Jakie możliwości inwestycyjne ma polski inwestor jeśli chodzi o Brazylię? W kilku domach maklerskich można znaleźć kontrakty futures na indeks Bovespa, a także parę USD/BRL.

Jednak dla początkującego i średniozaawansowanego inwestora, a także dla tych, którzy nie mają czasu na day-trading, optymalne są fundusze inwestycyjne. Wśród tych oferowanych przez krajowe TFI tylko jeden ma ekspozycję na Brazylię (Investor BRIC). Szerszy wybór jest wśród zagranicznych – jest ich 5. Najbardziej dostępny jest Nordea 1- Brazilian Equity Fund (denominowany w PLN, pierwsza wpłata: 200 zł), najmniej – JPM Brazilian Equity (35 tys. USD, a każda kolejna co najmniej 5 tys. USD).

Najlepszymi wynikami może pochwalić się Franklin Brazil Opportunities Fund denominowany w USD, który od początku listopada 2013 roku do początku listopada br. zarobił 2,3% pomimo spadku Bovespa o 0,1%. Fundusze Allianz Brazil Equity, JPM Brazil Equity i HSBC GIF Brazil Equity (wszystkie denominowane w USD) potraciły po kilkanaście procent.

Który z funduszy ma najniższy wskaźnik TER (total expense ratio), czyli wskaźnik kosztów? Okazuje się, że ponownie najlepszy jest Franklin Brazil Opportunities Fund (1,84%), który o włos wyprzedza JPM Brazil Equity (1,9%) oraz Allianz Brazil Equity (2,18%) i znacząco fundusz Nordea (3,07%). HSBC w karcie funduszu nie podało wartości wskaźnika TER.


Kinga Stachowiak
Prezes Zarządu
Portal Skarbiec.Biz

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Nadchodzi krach na amerykańskiej giełdzie