Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Błyskawiczny rozwój polskich firm technologicznych
http://sxc.hu/

Błyskawiczny rozwój polskich firm technologicznych

Przyszłością oprogramowanie i internet

W zestawieniu znalazły się firmy z Bułgarii, Czech, Węgier, Litwy, Polski, Rumunii, Serbii i Słowacji. Dziewiętnaście z nich po raz pierwszy trafiło do finałowej pięćdziesiątki. Średni wzrost przedsiębiorstw w zestawieniu wyniósł 1 068% (przychody 2006 r. versus 2010 r.), i jest to trzeci najlepszy wynik w 12-letniej historii konkursu, który znacznie przewyższa ubiegłoroczny rezultat - 967%. Największy przychód uzyskały ponownie firmy ze Słowacji, wyniósł on 35 mln EUR, za nimi znalazły się przedsiębiorstwa z Bułgarii (przychód na poziomie 8,6 mln EUR), Litwy (7,9 mln EUR) i Polski (7,1 mln EUR). To duże osiągnięcie, mając na uwadze trudności ekonomiczne.

XII edycję corocznego rankingu zdominowały firmy z sektora oprogramowania, których było 22 i branży internetowej - 21. Podobnie jak w roku ubiegłym, siedem z dziesięciu najszybciej rozwijających się firm reprezentuje sektor internetowy. „Największa grupa uczestników rankingu to firmy polskie - w zestawieniu znalazło się ich aż 20, drugie miejsce pod względem liczebności zajmują dopiero firmy czeskie - 9, kolejne - firmy węgierskie i rumuńskie, które mają po 6 przedstawicieli. W tym roku niemal podwoiła się liczba uczestników z naszego kraju, w wyniku czego stanowią one niemal 2/3 wszystkich przedsiębiorstw obecnych w zestawieniu. Niewątpliwie dobry stan gospodarki polskiej i stosunkowo wysoki wzrost PKB wpłynął pozytywnie na szybkość rozwoju firm technologicznych i wzrastający udział polskich firm w programie Fast 50” – mówi Dariusz Nachyła, Partner Deloitte odpowiedzialny za sektor Technologii, Mediów i Telekomunikacji w Europie Środkowej.

Zwycięstwa Polaków

Zwycięzcą w głównej kategorii rankingu w tegorocznej edycji zestawienia jest rumuńska firma Vola.ro, sprzedająca bilety lotnicze w Internecie. W osiągnięciu sukcesu swój udział ma także dwóch Polaków – Michał Wrodarczyk i Jarosław Adamski. „Tworząc Vola.ro, oraz jej bliźniacze przedsięwzięcie w Polsce – FRU.PL, od samego początku postawiliśmy na technologię jako podstawowy czynnik przewagi konkurencyjnej. Cieszymy się, że ta decyzja dziś procentuje” – mówi Michał Wrodarczyk, współzałożyciel Vola.ro i FRU.PL.

Polski operator portalu internetowego Netmedia S.A., zwycięzca głównego rankingu z dwóch ostatnich lat obronił w tym roku pozycję zwycięzcy w kategorii „Wielka Piątka”. Jednocześnie trzeci rok z rzędu utrzymuje się w ścisłej czołówce rankingu głównego.

W kategorii “Wschodzące gwiazdy” wygrała polska spółka biotechnologiczna Selvita S.A., której przychody zwiększyły się o 2 623% w ciągu trzech lat. „Wygrana jest dla nas niebywałym wyróżnieniem. Miniony rok był dla Selvity bardzo ważny, jak i bardzo szczęśliwy pod względem strategicznym. Jako pierwsza firma w historii polskiej biotechnologii zawarliśmy kontrakt partnerski na rozwój potencjalnego leku na chorobę Alzheimera, zadebiutowaliśmy na rynku NewConnect i znacząco zwiększyliśmy swoje przychody w działalności usługowej. Ta nagroda jest pięknym dopełnieniem tego pasma sukcesów.” - mówi Paweł Przewięźlikowski, Prezes Zarządu Selvita SA.

Szczegółowe wyniki rankingu

Ranking Deloitte Technology Fast 50 identyfikuje najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne na podstawie procentowego wzrostu przychodów operacyjnych. Posiada kategorię główną „Technology Fast 50” i dwie podkategorie: „Wschodzące Gwiazdy” oraz „Wielka Piątka”.


Kryteria ogólne dla wszystkich kategorii:

• spółka opracowuje lub wytwarza autorskie technologie i/lub ponosi istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe,
• posiada strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe inwestorów strategicznych,
• posiada siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie.

Kategoria główna „Technology Fast 50”

Kryteria szczegółowe dla firmy w kategorii głównej:

• działa na rynku co najmniej od pięciu lat (brano pod uwagę przychody z lat 2006-2010),
• w rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 50 000 EUR.

 

1-597

Kategoria „Wschodzące Gwiazdy”

Kryteria szczegółowe dla firmy w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”:

• historia działalności nie jest krótsza niż trzy lata, ale nie dłuższa niż pięć lat,
• w rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 30 000 EUR.


Zwycięzcą w tegorocznym rankingu w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy” jest polska firma Selvita S.A. ze wzrostem na poziomie 2 623%.

 

2-595

Kategoria “Wielka Piątka”

Kryteria szczegółowe dla firmy w podkategorii „Wielka Piątka”:

• działa na rynku co najmniej od pięciu lat,
• w rozpatrywanych okresach rocznych osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 50 000 EUR, z tym że w ostatnim rozpatrywanym roku osiąga przychody operacyjne nie mniejsze niż 25 mln EUR.

Zwycięzcą w tegorocznym rankingu w podkategorii „Wielka Piątka” jest polska firma Netmedia S.A. ze wzrostem na poziomie 3 640%.

3-528

 

 

 

Źródło: Deloitte

Loading Comments
Zainteresuje cię także