Gorące tematy
Czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł?
sondaż 313 głosów
18%

Tak, gdyż przyczyni się do większej ilości urodzeń dzieci

57 głosów
21%

Nie, gdyż pieniądze trafią do niewłaściwych rodzin

65 głosów
61%

Nie jest to wystarczająca zachęta dla rodziców do posiadania dzieci

191 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Będziemy coraz mniej konsumować?
KS
sxc.hu
PKPP Lewiatan

Będziemy coraz mniej konsumować?

Podziel się tym artykułem:   

Sprzedaż detaliczna w październiku br. wzrosła o 3,3 proc. - podał GUS.

Polacy najczęściej robią zakupy w dyskontach

Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki PKPP Lewiatan, w październiku, mimo, że było o dwa dni robocze więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, sprzedaż detaliczna była tylko nieznacznie wyższa niż we wrześniu (3,1 proc.). Wyraźnie widać jednak zmiany w strukturze zakupów - gospodarstwa domowe już zdecydowały o „realokacji" swoich preferencji w kierunku tzw. sklepów niewyspecjalizowanych, przede wszystkim dyskontów, ale także tych hiper- i supermarketów, które posiadają marki własne. Zyskują także sklepy „osiedlowe", które zdecydowały się na umowy franczyzowe z sieciami handlowymi - w nich towary mają niższe ceny, jest więc także więcej klientów i większe obroty.

Kupujemy dużo telewizorów

W całym 2012 r. utrzymuje się wysoka dynamika sprzedaży w grupie „meble, RTV, AGD". W części jest to efektem dość niskiej bazy w 2011 r. Ale wyraźnie w połowie roku sprzedaż w tej grupie stymulowana była przez Euro2012 oraz olimpiadę, które były impulsem do zmiany sprzętu RTV. Dzisiaj sprzedaż RTV jest ciągle wysoka, tym razem impuls daje przejście z telewizji analogowej na cyfrową, a tym samym potrzeba wymiany (lub dostosowania) odbiorników telewizyjnych.

Obroty handlowców mogą drastycznie spaść na początku 2013 r.

Konsumpcja indywidualna będzie niestety dalej słabnąć w najbliższych miesiącach, a na początku 2013 roku odnotujemy na pewno spadek sprzedaży detalicznej. Pierwszy kwartał 2013 r. będzie zatem kryzysowy dla branży handlowej. Handlowcy deklarują jednak determinację w utrzymaniu poziomu zatrudnienia, jednak przy wymianie części kadry.

To, co dzieje się i będzie się działo ze sprzedażą detaliczną na początku przyszłego roku wskazuje, że należy spodziewać się ujemnego wzrostu PKB w pierwszym kwartale, a jeśli dodatniego, to bardzo słabego wzrostu w drugim Kwartale 2013 r. Tym samym w całym 2013 r. trudno spodziewać się wzrostu PKB wyższego od tego osiągniętego w 2009 r., czyli 1,7-1,8 proc.

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl