Będzie ulga na przedszkole
http://sxc.hu/
Tax Care

Będzie ulga na przedszkole

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Środki te będą też zwolnione z podatku – wynika z projektu nowelizacji ustaw o podatku dochodowym.


Ministerstwo Finansów przygotowało kolejną propozycję zmian w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych. Celem nowelizacji jest wprowadzenie do przepisów kolejnej ulgi o charakterze prorodzinnym, tym razem dotyczącej dofinansowania pobytu dzieci pracowników w przedszkolach czy żłobkach.


300 zł na dziecko bez podatku


Resort chce do katalogu świadczeń wolnych od podatku dopisać kolejne. Chodzi o kwoty, wypłacane przez pracodawcę, a których celem jest dofinansowanie pobytu dzieci pracowników w przedszkolu, żłobku czy klubie dziecięcym. W projekcie ustawy znalazło się jednak górne ograniczenie tego dofinansowania – zwolnione z podatku będzie świadczenie nieprzekraczające 300 zł na każde dziecko pracownika, które uczęszcza do tych placówek.


Przy czym pracodawca może wypłacać takie dodatkowe kwoty zarówno jeśli dzieci pracowników uczęszczają do żłobka, przedszkola czy klubu malucha utworzonego przy zakładzie, jak i tym, którzy swoje pociechy posyłają do innych placówek.


Ministerstwo zastrzega, że wydatki ponoszone przez pracownika muszą być udokumentowane. Chodzi o uniknięcie sytuacji, kiedy zatrudniony nie płaci za pobyt dziecka a i tak otrzymuje owe 300 zł dofinansowania.


Powiększy się katalog kosztów uzyskania przychodu


Jednocześnie resort finansów proponuje, aby kwoty wypłacane pracownikom na dofinansowanie pobytu ich dzieci np. w przedszkolu stały się kosztem uzyskania przychodu dla pracodawców. Tutaj także wprowadzono górny limit, który wynosi 300 zł.


Jednak to niejedyna zmiana w katalogu kosztów uzyskania przychodu. W projekcie nowelizacji obu ustaw podatkowych zapisano, że przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów działalności wydatki na utworzenie i prowadzenie zakładowego żłobka, przedszkola czy klubu malucha, a także na ich prowadzenie. Pracodawca tworzący zakładowe przedszkole czy żłobek będzie mógł zaliczyć w koszty zarówno wydatki inwestycyjne, związane z budową, jak i inne wydatki na środki trwałe poniesione na tym etapie.


Poza tym odliczeniu będą podlegać także koszty prowadzenia takiej placówki, ponoszone przez pracodawcę. Przy czym ich wysokość została ograniczona do 300 zł na każde dziecko, które korzysta z opieki.


Z odpisów będą mogli korzystać zarówno pracodawcy, będący osobami fizycznymi, jak i firmy mające osobowość prawną.


Nowe przepisy w przyszłym roku


Zgodnie z projektem, odliczeniu będą podlegać tylko te wydatki, które zostały sfinansowane przez przedsiębiorcę. Jeśli jednak otrzymał on dotację lub w inny sposób pozyskał zewnętrzne środki na utworzenie przyzakładowego żłobka czy przedszkola, odliczeń nie będzie.


Resort finansów proponuje, aby nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2016 r.Marek Siudaj, Tax Care
Taxcare.pl 

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wydatki na najem mieszkania mogą być kosztem uzyskania przychodów