Będą duże zmiany w obsłudze podatników przez urzędy...
http://sxc.hu/
Tax Care

Będą duże zmiany w obsłudze podatników przez urzędy skarbowe

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przedsiębiorcy prowadzący działalność krócej niż 18 miesięcy do pomocy dostaną asystenta. To oznacza, że urzędy skarbowe w całym kraju czekają duże zmiany – wynika z analizy Tax Care.


Resort finansów opublikował projekt ustawy o Administracji Podatkowej, która po uchwaleniu zastąpi obecnie obowiązujące przepisy o urzędach i izbach skarbowych. Jej wejście w życie ma wiązać się ze sporymi udogodnieniami dla podatników.


Centrum obsługi w każdym urzędzie


Projektowana ustawa powołuje Administrację Podatkową, w skład której wejdą obecni pracownicy urzędów i izb skarbowych oraz osoby pracujące w Biurze Informacji Podatkowej. Jednym z zadań Administracji Podatkowej będzie „zapewnienie obsługi i wsparcia podatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych, w tym poprzez centrum obsługi, asystenta podatnika oraz za pomocą środków komunikacji elektronicznej”.


Zgodnie z planami resortu finansów, w każdym urzędzie skarbowym powstanie centrum obsługi. Jego podstawowym zadaniem będzie oczywiście obsługa podatników, a więc przyjmowanie deklaracji i podań, wydawanie zaświadczeń oraz udzielanie wyjaśnień w zakresie prawa podatkowego. Ale na tym zadania centrów obsługi się nie kończą. Resort finansów chce, aby można było w nim zarejestrować działalność gospodarczą oraz złożyć dokumenty, potrzebne do zgłoszenia do ZUS czy rozliczeń z Zakładem.


Do urzędu skarbowego będzie można także pójść w sprawie rozliczeń akcyzowych oraz płatności związanych z tym podatkiem. Wszystkie dokumenty oraz wpłaty zostaną następnie przekazane do właściwych urzędów celnych.


Koniec rejonizacji


Obecnie urzędy skarbowe zajmują się wyłącznie obsługą podatników, którzy mieszkają lub prowadzą działalność na ich terenie. Dla podatników, zwłaszcza przebywających poza miejscem zamieszkania, oznacza to sporo problemów, bo po wszystkie zaświadczenia muszą kierować się do „swojego” urzędu skarbowego. Resort finansów chce z tym skończyć. Po wejściu w życie nowej ustawy każdy urząd skarbowy będzie musiał obsłużyć podatnika bez względu na miejsce jego zamieszkania.


To oznacza, że wszelkie zeznania czy deklaracje będzie można składać w urzędzie, do którego podatnikowi jest najbliżej. Dodatkowo będzie on mógł wydawać wszystkie konieczne zaświadczenia.


Asystent dla początkujących przedsiębiorców…


W urzędach skarbowych powstanie także nowa funkcja – asystenta podatnika. Zadaniem takich osób będzie pomaganie osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą lub przedsiębiorcom o krótkim stażu. Asystenci będą pomagać przy wyborze sposobu opodatkowania oraz przy wypełnianiu deklaracji i rozliczeniach, ale nawet także przypominać przedsiębiorcom, że zbliża się czas płatności. Jak wynika z projektu, tacy urzędnicy nie tylko będą reagować na prośby kierowane do nich przez przedsiębiorcy, ale sami będą inicjować kontakt z prowadzącymi działalność gospodarczą, którzy są pod ich opieką.


Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z pomocy asystenta, będą musieli złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie skarbowym. Wtedy, w ciągu 3 dni, naczelnik wyznaczy odpowiedniego urzędnika. Prawo do korzystania z jego pomocy będą miały tylko te osoby, które prowadzą działalność gospodarczą krócej niż 18 miesięcy.


… oraz dla innych podatników


W projekcie ustawy o Administracji Podatkowej minister finansów przewidział jednak możliwość rozszerzenia zakresu działalności asystentów podatnika. Po wydaniu odpowiedniego rozporządzenia z pomocy asystentów będą mogły skorzystać także inne niż przedsiębiorcy grupy osób.


Zgodnie z projektem, nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.


Marek Siudaj, Tax Care
Taxcare.pl 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatniku, nie podoba Ci się praca skarbówki? Zadzwoń!