Banki przegrywają ze skarpetą
sxc.hu
Open Finance

Banki przegrywają ze skarpetą

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Rośnie góra gotówki poza kasami banków. Od początku roku zwiększyła się już o prawie 12 mld zł do ponad 114 mld zł. Tylko w sierpniu przybyło w portfelach Polaków i kasach firm ponad 1,5 mld zł. Dla porównania w całym zeszłym roku suma gotówki w obiegu wzrosła o ok. 0,4 mld zł. Niskie oprocentowanie depozytów sprawiło, że wielu Polakom nie chce się już nawet fatygować z oszczędnościami do banku. Mimo tego wartość depozytów gospodarstw domowych zgromadzonych na rachunkach nie stopniała. Jak podaje NBP na koniec sierpnia gospodarstwa domowe miały w bankach 531,8 mld zł, czyli o 2,4 mld zł więcej niż w lipcu (przyrost o 0,5 proc.). – Zyskują jednak przede wszystkim depozyty bieżące, a nie terminowe - zwracają uwagę analitycy NBP.

Gdy wiatr wieje w oczy oszczędzających, aura sprzyja kredytobiorcom. I jak widać po statystykach banku centralnego, chętnych na kredyty przybywa. Sierpień był kolejnym udanym miesiącem na rynku kredytów dla gospodarstw domowych. Po tym jak w lipcu realny przyrost zadłużenia (po odjęciu wpływu zmian kursów walut) wyniósł ok. 2,8 mld zł i okazał się najwyższy od początku roku, w sierpniu udało się powtórzyć ten wynik. Na koniec zeszłego miesiąca należności gospodarstw domowych wyniosły 556,4 mld zł.

Na zwiększenie zadłużenia skusiły się w sierpniu również firmy. Ich kredyty wzrosły realnie o ponad 2,7 mld zł, czyli 1 proc. do 277,2 mld zł. Zmiana godna docenienia, bo był to dopiero drugi miesiąc w tym roku, w którym odnotowano realny wzrost należności przedsiębiorstw. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce w czerwcu, realny przyrost zadłużenia wyniósł wówczas 4,6 mld zł. Depozyty firm w sierpniu prawie się nie zmieniły i wyniosły 188,2 mld zł.


Halina Kochalska
Open Finance 

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Płatności bezgotówkowe zwiększają szanse na kredyt