Akcja „Szybki PIT” wchodzi w decydującą fazę!
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Akcja „Szybki PIT” wchodzi w decydującą fazę!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Do 28 lutego pracodawcy mieli czas przekazać  PIT-11 pracownikom, których zatrudniali w 2012 r. Ponadto po raz  pierwszy płatnicy składek musieli przekazać ubezpieczonym raport roczny ZUS RMUA w podziale na poszczególne miesiące za ubiegły rok. Oznacza to, że obecnie niemal wszyscy podatnicy posiadają już wszystkie informacje potrzebne do rozliczenia rocznego i złożenia e-PIT. W prosty sposób można to zrobić za pomocą programu PIT Pro 2012.

Na czym polega „Szybki PIT”?

Ministerstwo Finansów już po raz piąty wystartowało w tym roku z ogólnopolską akcją „Szybki PIT”. Jej głównym celem jest uświadomienie podatnikom jakie korzyści wynikają z terminowego i szybkiego składania deklaracji podatkowych oraz rozpowszechnienie informacji rozliczenia rocznego drogą elektroniczną.

Resort w kampanii chce zaprezentować podatnikom, że polska administracja skarbowa staje się coraz bardziej nowoczesna i stosuje przyjazne rozwiązania informatyczne. System e-Deklaracje jest coraz bardziej popularny, – liczba osób rozliczających się przez internet wzrosła z zaledwie 390 w 2009 r. do 320 tys. już rok później, by w 2011 r. osiągnąć ponad milion. W 2012 r. w ten sposób z fiskusem rozliczyło się ponad 2 miliony Polaków. Natomiast tylko w okresie od początku roku do 31 stycznia 2013 r. liczba złożonych dokumentów podatkowych w formie elektronicznej przekroczyła 2 miliony.

Jakie działania dotychczas zrealizowano podczas kampanii „Szybki PIT”?

Podczas tegorocznej akcji „Szybki PIT” Ministerstwo Finansów przygotowało dla podatników szereg ułatwień pomagających wypełnić e-PIT. Resort chce dotrzeć do Polaków przede wszystkim za pomocą spotów pod tytułem  „PIT wyślij przez internet". Oprócz tego lokalnie kampanię mają wspierać rzecznicy izb skarbowych.

Dotychczas urzędy skarbowe przeprowadziły szereg akcji informacyjnych oraz edukacyjnych jak wypełnić PIT drogą elektroniczną m. in. w Kamieniu Pomorskim, Łęcznej, Staszowie, Nowym Mieście Lubawskim, Strzelcach Opolskich, Kartuzach, Ostrowi Mazowieckiej, Hrubieszowie i Białogardzie.

Dlaczego warto wypełnić e-PIT?

Ministerstwo Finansów podkreśla, że rozliczenie w formie elektronicznej to najszybszy i najprostszy sposób złożenia zeznania rocznego. Przez internet, bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego można wysłać: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A wraz z załącznikami. Ponadto w ten sam sposób można złożyć również korektę wyżej wymienionych dokumentów podatkowych.

Oprócz tego system e-Deklaracje gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych. Dzięki wymogowi autoryzacji deklaracji do minimum spada ryzyko, że ktoś się podszyje pod podatnika. Potwierdzeniem złożenia deklaracji jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Traktowane jest ono na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Aby złożyć e-PIT, należy:

 • posiadać dostęp do internetu,
 • przygotować dane, które zabezpieczają autentyczność składanej deklaracji:
 1. PESEL lub NIP(jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą albo jesteś zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług albo płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne za zatrudnionego pracownika),
 2. imię i nazwisko,
 3. datę urodzenia,
 4. kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2011 rok.

Ponadto trzeba pamiętać o pobraniu i zachowaniu UPO. Resort jako główne zalety e-Pit wymienia:

 • oszczędność czasu,
 • niższe koszty złożenia deklaracji podatkowej,
 • łatwość wypełnienia,
 • bezpieczeństwo przesyłanych danych,
 • gwarancja poprawności składanej deklaracji,
 • szybszy zwrot nadpłaty,
 • ochrona środowiska,
 • otrzymanie potwierdzenia złożenia deklaracji bez wychodzenia z domu.Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Kiedy podatnicy złożą 3 333 333 PIT?