Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Akcja Podatnik.info: Który z podatników wypełnia PIT-36?...
401(K) 2012/http://skroc.pl/6823c/flickr.com CC_BY/http://skroc.pl/5e7f9
Podatnik.info

Akcja Podatnik.info: Który z podatników wypełnia PIT-36? Podpowiada portal podatkowy

PIT-36, obok zeznania rocznego PIT-37, jest najczęściej składaną przez podatników deklaracją podatkową. Jest przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą rozliczaną według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.).

Jeżeli więc podatnik rozliczający się według skali podatkowej nie spełnia warunków zobowiązujących go zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych do wypełnienia zeznania rocznego na formularzu PIT-37, to musi wypełnić druk PIT-36. Kiedy to następuje w praktyce?


Ustawa o PIT daje odpowiedź


Zgodnie z ustawą, podatnik musi wypełnić PIT-36 gdy w 2015 roku:

  • prowadził działalność gospodarczą czy działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane według skali podatkowej lub uzyskał dochody z zagranicy,
  • ma obowiązek doliczyć do uzyskanych dochodów dochody małoletnich dzieci, które należy wykazać w załączniku PIT/M,
  • gdy osiągnął dochody z najmu opodatkowanego skalą podatkową, wówczas rozlicza się na formularzu PIT-36, w którym jednocześnie wykazuje przychody z umowy o pracę, jeśli takie osiągnął w ubiegłym roku.


Aby podatnik uniknął wszystkich tych dylematów, wystarczy rozliczyć PIT za 2015 rok za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Jak to zrobić przez internet?


PIT online za 2015 rok przez portal podatkowy


Wystarczy skorzystać z całkowicie darmowego programu PIT Pro 2015/2016 od Podatnik.info, który w pełni współpracuje z systemem e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas, którego nie musimy tracić na wypełnianie i drukowanie papierowej wersji zeznania podatkowego, a także na jego wysyłkę pocztą czy osobiste dostarczenie do urzędu skarbowego.


Co więcej, użytkownik może zdecydować, czy chce zainstalować aplikację na swoim komputerze lub wypełnić PIT online – bez konieczności jej pobierania na dysk. Ponadto kreator pomoże podatnikowi dokonać odpowiednich odliczeń, dzięki czemu minimalizuje on ryzyko popełnienia błędów rachunkowych w deklaracji podatkowej. Jeśli wypełnienie PIT za 2015 rok ma zająć zaledwie 5 minut bez wychodzenia z domu, to nie warto się zastanawiać.


Podatnik.info 

Loading Comments