AC niezbędne do rozliczenia w kosztach napraw...
http://sxc.hu/
Tax Care

AC niezbędne do rozliczenia w kosztach napraw powypadkowych auta

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W myśl przepisów podatkowych kosztami uzyskania przychodów nie są straty, jakie przedsiębiorca ponosi z tytułu utraty lub likwidacji samochodu, a także koszty remontów powypadkowych, w przypadku, gdy samochód nie podlegał dodatkowemu, nieobowiązkowemu ubezpieczeniu. W przypadku, kiedy przedsiębiorca, który posiada AC, po zaistniałej szkodzie otrzymuje od ubezpieczyciela odszkodowanie, stanowi ono w całości przychód podatkowy. Wydatki zaś, jakie ponosi z tego tytułu rozliczone zostaną w kosztach podatkowych. Wymóg dobrowolnego posiadania AC pozostaje obowiązujący w każdym przypadku – nie będzie miało znaczenia, z czyjej winy do wypadku doszło, bądź też, czy odszkodowanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe trafiło do podatnika czy też bezpośrednio do wykonującego naprawę warsztatu samochodowego.

Odszkodowanie nie zmienia VAT-u

Wątpliwości mogą się pojawić przy rozliczeniu podatku od towarów i usług. Przedsiębiorcy zastanawiają się często, czy będą musieli dokonać korekty wysokości VAT-u naliczonego, po tym, jak otrzymają odszkodowanie lub czy będą mieli prawo do odliczenia od VAT-u należnego podatku zawartego w koszcie naprawy, jeśli pokrył ją ubezpieczyciel.

Podstawowym warunkiem umożliwiającym odliczenie podatku VAT jest nadal posiadanie wykupionego ubezpieczenia AC. Wypłata odszkodowania nie skutkuje koniecznością dokonania korekty podatku. VAT przedsiębiorca rozlicza nawet wtedy, gdy koszty naprawy pokrył ubezpieczyciel, a momentem rozliczenia podatku będzie miesiąc otrzymania faktury za powypadkową naprawę lub dwa kolejne miesiące. W przypadku gdy przedsiębiorca rozlicza VAT kwartalnie VAT z faktury za naprawę odliczy odpowiednio w kwartale jej otrzymania lub dwóch kolejnych kwartałach.

Właściciele przyczep wydatków nie rozliczą

Nie należy z rozpędu traktować, iż dla każdego innego rodzaju pojazdu zastosowanie będą miały zasady właściwe dla samochodu. Chodzi tu o przyczepy, traktory, kombajny i wszelkie inne pojazdy niebędące samochodem. W tej sytuacji, wydatki poniesione na remont uszkodzonych w wypadku pojazdów nie będącym pojazdami samochodowymi, przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć podatkowo nie zależnie od tego, czy wykupił dla takiego pojazdu wcześniej dobrowolne ubezpieczenie AC.

Warto jednak zauważyć, iż ustawodawca posługuje się w przepisach samym słowem "samochód", a co za tym idzie, prawo ujęcia wydatków związanych z powypadkową naprawą pojazdu w koszty uzyskania przychodu dotyczy zarówno posiadaczy samochodów osobowych, jak i ciężarowych.

Katarzyna Miazek, Tax Care
Adam Bujalski, księgowy Tax Care
Taxcare.pl

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Czy warto mieć AC dla firmowych aut?