99% Oburzenia
http://sxc.hu/

99% Oburzenia

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Wszystko zaczęło się na ulicach Hiszpanii, jednak ruch Oburzonych szybko opanował Wall Street, a następnie cały świat. Kulminacyjny 15 października pokazał, że w Polsce niewiele osób się oburzyło i/lub nie chciało uczestniczyć w globalnej akcji organizowanej w Warszawie przez grupę licealistów…

Plac Puerta del Sol

Działalność Ruchu Oburzonych rozpoczęła się 15 maja br. Jej początkiem były organizowane przez „Democracia Real Ya!” („Prawdziwa Demokracja Teraz”) demonstracje odbywające się we wszystkich głównych miastach Hiszpanii. Były one przejawem niezadowolenia Hiszpanów, związanego głownie ze skutkami światowego kryzysu gospodarczego oraz nieudolnych poczynań rządu, zwłaszcza w kwestii lawinowo rosnącego bezrobocia.

„Indignados” (Oburzeni) zdecydowali się również na urządzenie miasteczka protestacyjnego, zorganizowanego na madryckim Placu Słońca – Puerta del Sol. Stanowiło ono doskonały twór organizacji społecznej Oburzonych, posiadało stanowiska wykładowe, komitet do spraw kontaktu z mediami, grupę porządkową oraz komitet rozjemczo – mediacyjny, powołany gdyby na terenie obozu doszło do konfliktów. Co ciekawe, obozowisko stanowiło w pełni samowystarczalny twór, wspomagany przez lokalną społeczność, organizującą między innymi żywność dla Indignados.

Zgodnie z szacunkami, w protestach odbywających się w ciągu miesiąca od daty 15 maja 2011, wziąć miało udział między 6,5, a 8 milionami obywateli Hiszpanii. Organizatorzy „Democracia Real Ya!” nie spodziewali się zapewne jednak globalnego echa wywołanego przez falę hiszpańskich protestów. Ich forma sprzeciwu szybko znalazła bowiem naśladowców w większości państw świata.

Okupuj Wall Street

Jedną z pierwszych grup powstałych w odpowiedzi na działania hiszpańskich Oburzonych, był powołany 17 września 2011r. ruch „Occupy Wall Street” (OWS), którego hasłem stał się slogan „Jesteśmy 99%”. Wzorem Puerta del Sol, po zorganizowanym w finansowej dzielnicy Nowego Jorku proteście, dwustu jego uczestników zdecydowało o zajęciu parku Zuccotti na Wall Street. OWS w liście otwartym do prezydenta USA postulował powstanie specjalnej komisji mającej na celu eliminację działań korupcyjnych w waszyngtońskim Kongresie, dwuizbowym parlamencie Stanów Zjednoczonych. Do powstania komisji nie doszło, jednak w przeciwieństwie do hiszpańskich „Indignados” - nowojorscy Oburzeni nie zrezygnowali do tej pory z akcji okupowania Wall Street oraz zapewnili przedsięwzięciu znaczny rozgłos medialny, który zdecydowanie pomógł w organizacji kulminacyjnego przedsięwzięcia Oburzonych – „Protestu Globalnego” 15 października.

Oburzony cały świat

W ślad za nowojorskimi protestującymi do akcji szybko przyłączyły się inne grupy okupujących dzielnice finansowe większych miast Stanów Zjednoczonych, jednak szczytową inicjatywą Oburzonych była akcja Globalchange, zorganizowana 15 października jednocześnie na całym świecie. Na stronie internetowej Ruchu „15 października” przekonywano: „Nadszedł czas dla nas wszystkich żeby przyłączyć się do globalnego pokojowego protestu. Zjednoczeni w jedynym głosie, damy do zrozumienia politykom oraz służącym im elitom ze świata finansów, że to my – obywatele zdecydujemy o naszej przyszłości. 15 października spotkamy się na ulicach, dając początek globalnym zmianom, których się domagamy. Będziemy demonstrować pokojowo, prowadzić rozmowy i jednoczyć się dopóki nie osiągniemy naszego celu”.

„Globalchange” okazał się największą zorganizowaną dotychczas akcją obywatelską. Do inicjatywy protestacyjnej dołączyli przedstawiciele 87 państw, w tym Niemiec, Australii, Japonii, RPA oraz Senegalu, Boliwii czy Gwatemali. Zgodnie z założeniami aktywistów protesty, w znacznej większości posiadały pokojowy charakter - do bardziej zintensyfikowanych starć z policją doszło właściwie tylko na ulicach stolicy Włoch.

Protestowano również w Warszawie. Manifestacja w stolicy zainicjowana została przez „Porozumienie 15 października” zorganizowane przez uczniów Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia w Warszawie. Na stronie internetowej Porozumienia pisano: „W związku z tym we wszystkich stolicach europejskich, w dniu 15 października odbędą się demonstracje solidarności z Hiszpańską Rewolucją. Wysoce nieprzyjemna i kompromitująca byłaby sytuacja w której Warszawa pozostałaby tego dnia ostatnim spokojnym miastem”. Dodatkowo w liście skierowanym przez Porozumienie do prezydenta i premiera w 21 postulatach upomniano się „o to, co kiedyś zostało nam obiecane i o co walczyło pokolenie naszych rodziców, dziadków”. Sugerowano w nim między innymi wprowadzenie refundacji środków antykoncepcyjnych i in vitro, wstrzymanie podnoszenia podatków dla najuboższych oraz likwidację ograniczeń w dostępie do informacji publicznej.

Choć tak samo daleko mi do krytyków inicjatywy „Globalchange”, jak i samych Oburzonych, to nie sposób przemilczeć „licealnego” wymiaru polskiej inicjatywy. Może to właśnie nastoletni wiek organizatorów „Porozumienia 15 Października” spowodował, że w Warszawie, nie tak, jak w innych europejskich stolicach, protestowała zaledwie garstka osób?

 

Portal Skarbiec.Biz
Piotr Głowacki

logo-portal-150

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Bezrobocie w Polsce najniższe od 6 lat. A dalej ma tylko spadać głęboko w dół