Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

800 tysięcy podatników ma ostatni tydzień na rozliczenie...
http://sxc.hu/

800 tysięcy podatników ma ostatni tydzień na rozliczenie się za 2011 rok

Kilkaset tysięcy Polaków, którzy korzystają z opodatkowania w formie ryczałtu, ma czas do końca stycznia, żeby rozliczyć się z fiskusem za 2011 rok. Dotyczy to także osób, które wynajmują swoje mieszkania i wybrali zryczałtowaną stawkę 8,5%.

Do końca stycznia do urzędów skarbowych muszą trafić zeznania podatkowe wszystkich osób, których przychody opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Oznacza to, że w tym terminie muszą rozliczyć się z fiskusem za cały ubiegły rok nie tylko przedsiębiorcy na ryczałcie, ale także zwykli, nieprowadzący działalności gospodarczej podatnicy, którzy osiągali w 2011 r. przychodu z umów najmu czy dzierżawy. Innymi słowy – jeśli ktoś wynajmował swoje mieszkanie w ramach tzw. najmu okazjonalnego i korzystał ze zryczałtowanej stawki podatku 8,5%, musi do końca stycznia rozliczyć się ze swoich zarobków z urzędem skarbowym.

Osobno najem według stawki 8,5%, osobno etat

Wiele osób wynajmujących mieszkanie prywatnie sądzi, że mają czas na rozliczenie najmu do końca kwietnia, razem z zarobkami, które uzyskują na etacie. Tak rzeczywiście jest, ale tylko w przypadku osób, które najem opodatkowują na zasadach ogólnych, według stawek skali podatkowej (18% i 32%). Ci, którzy wybrali podatek zryczałtowany w wysokości 8,5%, muszą osobno, na dwóch różnych formularzach PIT, rozliczyć przychodu z najmu (do końca stycznia), a osobno dochód z pracy na etacie (do końca kwietnia).

 

1-627

Rozliczający się z fiskusem za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składają do urzędu skarbowego formularz PIT-28 – niezależnie od tego, czy osiągają przychody w ramach działalności gospodarczej, czy prywatnie, w ramach najmu okazjonalnego. PIT-28 musi trafić do urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku, za który jest rozliczany podatek.

>>>Pobierz i rozlicz się za pomocą programu PIT PRO 2011 od Podatnik.info<<<

Zeznanie można złożyć osobiście, nadać listem poleconym na poczcie lub wysłać drogą elektroniczną (nie jest do tego potrzebny kwalifikowany podpis elektroniczny).

Przedsiębiorca na ryczałcie nie rozliczy się z żoną

Przedsiębiorca na ryczałcie nie może rozliczyć się z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Nie odliczy także od podatku atrakcyjnej ulgi na dzieci. Ma jednak prawo skorzystać z pozostałych ulg, przewidzianych w ustawie - między innymi z ulgi internetowej, rehabilitacyjnej czy dla osób osiągających dochody za granicą. Jeśli przedsiębiorca na ryczałcie osiąga również dochody z innego źródła, na przykład pracuje jeszcze na pół etatu, musi złożyć odrębny PIT (w przypadku etatu będzie to PIT-37). W takim wypadku, jeśli ma wystarczający dochód z etatu, może skorzystać z ulgi na dzieci, ale w dalszym ciągu nie może dokonać wspólnego rozliczenia z małżonkiem i samotnie wychowywanym dzieckiem (wspomniane ograniczenia nie dotyczą osób prywatnych, opodatkowujących ryczałtem najem).

Według danych Ministerstwa Finansów, w 2010 r. (zeznania podatkowe składane w 2011 r.) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych płaciło 791 089 podatników (o 58 329 więcej niż w 2009 r.), z czego ponad 540 tys. osiągało przychody w ramach działalności gospodarczej, a ponad 240 tys. przychody z tytułu najmu lub dzierżawy. Gdyby w 2011 r. liczba „ryczałtowców” zwiększyła się w podobnym stopniu, co w 2010 r., ich liczba przekroczyłaby już 800 tysięcy.

 

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
www.taxcare.pl

tax-care---logo-150

Loading Comments
Zainteresuje cię także