800 tysięcy podatników ma ostatni tydzień na rozliczenie...
http://sxc.hu/

800 tysięcy podatników ma ostatni tydzień na rozliczenie się za 2011 rok

Kilkaset tysięcy Polaków, którzy korzystają z opodatkowania w formie ryczałtu, ma czas do końca stycznia, żeby rozliczyć się z fiskusem za 2011 rok. Dotyczy to także osób, które wynajmują swoje mieszkania i wybrali zryczałtowaną stawkę 8,5%.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Do końca stycznia do urzędów skarbowych muszą trafić zeznania podatkowe wszystkich osób, których przychody opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Oznacza to, że w tym terminie muszą rozliczyć się z fiskusem za cały ubiegły rok nie tylko przedsiębiorcy na ryczałcie, ale także zwykli, nieprowadzący działalności gospodarczej podatnicy, którzy osiągali w 2011 r. przychodu z umów najmu czy dzierżawy. Innymi słowy – jeśli ktoś wynajmował swoje mieszkanie w ramach tzw. najmu okazjonalnego i korzystał ze zryczałtowanej stawki podatku 8,5%, musi do końca stycznia rozliczyć się ze swoich zarobków z urzędem skarbowym.

Osobno najem według stawki 8,5%, osobno etat

Wiele osób wynajmujących mieszkanie prywatnie sądzi, że mają czas na rozliczenie najmu do końca kwietnia, razem z zarobkami, które uzyskują na etacie. Tak rzeczywiście jest, ale tylko w przypadku osób, które najem opodatkowują na zasadach ogólnych, według stawek skali podatkowej (18% i 32%). Ci, którzy wybrali podatek zryczałtowany w wysokości 8,5%, muszą osobno, na dwóch różnych formularzach PIT, rozliczyć przychodu z najmu (do końca stycznia), a osobno dochód z pracy na etacie (do końca kwietnia).

 

1-627

Rozliczający się z fiskusem za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składają do urzędu skarbowego formularz PIT-28 – niezależnie od tego, czy osiągają przychody w ramach działalności gospodarczej, czy prywatnie, w ramach najmu okazjonalnego. PIT-28 musi trafić do urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku, za który jest rozliczany podatek.

>>>Pobierz i rozlicz się za pomocą programu PIT PRO 2011 od Podatnik.info<<<

Zeznanie można złożyć osobiście, nadać listem poleconym na poczcie lub wysłać drogą elektroniczną (nie jest do tego potrzebny kwalifikowany podpis elektroniczny).

Przedsiębiorca na ryczałcie nie rozliczy się z żoną

Przedsiębiorca na ryczałcie nie może rozliczyć się z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Nie odliczy także od podatku atrakcyjnej ulgi na dzieci. Ma jednak prawo skorzystać z pozostałych ulg, przewidzianych w ustawie - między innymi z ulgi internetowej, rehabilitacyjnej czy dla osób osiągających dochody za granicą. Jeśli przedsiębiorca na ryczałcie osiąga również dochody z innego źródła, na przykład pracuje jeszcze na pół etatu, musi złożyć odrębny PIT (w przypadku etatu będzie to PIT-37). W takim wypadku, jeśli ma wystarczający dochód z etatu, może skorzystać z ulgi na dzieci, ale w dalszym ciągu nie może dokonać wspólnego rozliczenia z małżonkiem i samotnie wychowywanym dzieckiem (wspomniane ograniczenia nie dotyczą osób prywatnych, opodatkowujących ryczałtem najem).

Według danych Ministerstwa Finansów, w 2010 r. (zeznania podatkowe składane w 2011 r.) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych płaciło 791 089 podatników (o 58 329 więcej niż w 2009 r.), z czego ponad 540 tys. osiągało przychody w ramach działalności gospodarczej, a ponad 240 tys. przychody z tytułu najmu lub dzierżawy. Gdyby w 2011 r. liczba „ryczałtowców” zwiększyła się w podobnym stopniu, co w 2010 r., ich liczba przekroczyłaby już 800 tysięcy.

 

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
www.taxcare.pl

tax-care---logo-150

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ostatnie kilka dni na rozliczenie PIT dla prawie 900 tys. podatników