8 mln pytań do fiskusa
http://sxc.hu/
Tax Care

8 mln pytań do fiskusa

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Na złożenie rocznych zeznań podatkowych pozostał niespełna miesiąc. Osoby, które nie rozliczyły się jeszcze z fiskusem mają ostatnie kilka tygodni na ustalenie, czy mogą jeszcze zmniejszyć swoje zobowiązania wobec fiskusa za pomocą przewidzianych przepisami sposobów. Tax Care rozpoczyna kolejny już cykl „PIT Last Minute”, w którym podpowiada, co jeszcze można zrobić, by rozliczyć się z urzędem skarbowym jak najkorzystniej.

>>>Rozlicz się z fiskusem za pomocą darmowego programu PIT PRO 2012<<<

Ulgi znane, ale czy można je zastosować?

O tym, że fiskus przewiduje ulgi i preferencje podatkowe dla określonych podatników, wie praktycznie każdy. Z sygnałów przekazywanych przez klientów Tax Care wynika jednak, że nie zawsze potrafimy właściwie je wykorzystać, szczególnie wtedy, gdy sytuacja nie jest oczywista – na przykład gdy współmałżonkowie prowadzą różnie opodatkowaną działalność gospodarczą lub gdy uczące się jeszcze dziecko osiąga własne dochody lub prowadzi własną firmę. W rozwikłaniu wątpliwości podatkowych może pomóc między innymi rozmowa z ekspertem Krajowej Informacji Podatkowej – ogólnopolskiej infolinii podatkowej pod nadzorem Ministerstwa Finansów.

Najtrudniejsze odpowiedzi najpóźniej w 7 dni

W jaki sposób działa infolinia KIP? Po powitaniu podatnik wybiera jedną z czterech kategorii podatkowych - zeznania podatkowe osób fizycznych (w okresie I-IV), informacje podatkowe (m.in. podatek dochodowy, VAT, identyfikacja podatkowa, CIT, podatek od czynności cywilno-prawnych i akcyzowy), e-deklaracje (procedury związane z wypełnianiem zeznań i pomoc techniczna) lub potwierdzanie numerów VAT kontrahentów z Unii Europejskiej. Następnie podatnik łączy się z odpowiednim konsultantem. Jeśli podczas rozmowy nie uda się znaleźć odpowiedzi na pytanie, następuje przełączenie do eksperta. Gdy ekspert nie zna odpowiedzi, pytanie uzyskuje status pytania odroczonego, na które KIP odpowiada w ciągu 7 dni.

134 tys. pytań miesięcznie

Infolinia KIP jest dostępna dla podatników od prawie 7 lat. W tym czasie jej ekspertom zadano pytania ponad 8,3 mln razy – wynika z danych podsumowujących działanie tej instytucji. Tylko w ubiegłym roku do KIP skierowano łącznie ponad 1,6 mln pytań, co oznacza, że średniomiesięcznie próbowano rozwikłać ok. 134 tys. podatkowych wątpliwości. Ponad 490 tys. telefonów do KIP w 2012 r. dotyczyło właśnie podatku dochodowego (31%). Oprócz tego w okresie styczeń-kwiecień ubiegłego roku prawie 160 tys., czyli 10% wszystkich zapytań, dotyczyło konkretnie rozliczeń rocznych za 2011 rok.

Mimo tak dużej liczby zapytań podatek dochodowy nie jest rekordzistą w przysparzaniu problemów podatnikom. Najwięcej wątpliwości budził w 2012 r. podatek VAT, o który pytano ponad 700 tys. razy (43%). Natomiast najmniej pytań dotyczyło podatku akcyzowego i e-deklaracji (po 1% wśród wszystkich zapytań).

Najwięcej  pytań pojawiło się właśnie w miesiącach marzec-kwiecień (prawie 380 tys.), co należy powiązać z upływem rocznego rozliczenia nie tylko podatku osób fizycznych (PIT), ale także osób prawnych (CIT) – do końca marca rozliczają się bowiem firmy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym.


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Taxcare.pl

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Czy proponowany przez rząd projekt budżetu państwa ustabilizuje stan finansów publicznych?