7% zysku na nocnej lokacie
http://sxc.hu/

7% zysku na nocnej lokacie

Korzystne dla mikroprzedsiębiorców nocne lokaty oferuje zaledwie 12 banków, ale w większości z nich oprocentowanie nie przekracza 3% w skali roku. Wyjątkiem jest oferta Idea Banku, który z 7-proc. stawką bije na głowę nie tylko oprocentowanie rachunków overnight, ale także tradycyjnych lokat terminowych dla mikrofirm.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Z punktu widzenia przedsiębiorców lokaty overnight są korzystnym rozwiązaniem: środki trafiają z bieżącego konta firmy na rachunek overnight pod koniec dnia, wypracowują zyski przez noc, a rano wracają na firmowe konto. W ten sposób osoby prowadzące działalność gospodarczą mają do nich nieograniczony dostęp w ciągu dnia, co ułatwia zachowanie płynności finansowej i pozwala na bezproblemowe regulowanie bieżących należności. W przypadku przedsiębiorców nocne lokaty mają szczególne znaczenie także z innego powodu: bieżące rachunki firmowe są zazwyczaj w ogóle nieoprocentowane, zatem lokowanie środków na rachunku overnight sprawia, że choć przez jakiś czas pieniądze nie leżą na koncie bezczynnie.

3500 zł lub 250 zł zysku w skali roku przy tej samej kwocie lokaty

Pytanie tylko, ile na nocnych lokatach można zarobić. Z ankiety Tax Care wynika, że w większości banków zyski nie będą oszałamiające: wśród 12 banków, które przyznały, że mają w ofercie dla mikroprzedsiębiorców lokatę overnight, stawki oprocentowania dla tego typu rachunków wahają się zazwyczaj 0,4% - 2,99% brutto w skali roku (dla lokat złotowych). Na tym tle zdecydowanie wyróżnia się oferta Idea Banku, który proponuje mikroprzedsiębiorcom, a dokładnie osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, aż 7% brutto w skali roku. Oznacza to, że w przypadku nocnej lokaty w wysokości 50 tys. zł mikroprzedsiębiorca zarobi 3500 zł w skali roku (przy założeniu, że inwestowana jest ciągle ta sama kwota, bez uwzględnienia naliczanych codziennie odsetek). Gdyby wziąć pod uwagę wspomniane wcześniej widełki oprocentowania w pozostałych bankach, zyski przedsiębiorców przy tej samej kwocie lokaty i tych samych założeniach wahałyby się w granicach 200 zł – 1450 zł w skali roku.

Wysoki próg minimalnych lokat

Hipotetyczną kwotę lokaty w wysokości 50 tys. zł wybraliśmy dla celów tej analizy nieprzypadkowo – w większości banków jest to bowiem minimalny próg, przy którym środki mogą być lokowane na rachunku overnight. Wyjątkiem jest znowu Idea Bank, w którym nocną lokatę dla mikroprzedsiębiorców można założyć już od tysiąca złotych. Przy czym jest to najniższy próg na rynku – następne w kolejności Bank BPH pozwalają na zakładanie nocnych lokat odpowiednio od 5 tys. zł i 20 tys. zł, a w kolejnych instytucjach finansowych progi rozpoczynają się właśnie od 50 tys. zł (m.in. Bank BPS, Bank BGŻ, BNP Paribas Bank, Toyota Bank), poprzez 100 tys. zł (BZ WBK, PKO BP), a kończąc nawet na 500 tys. zł (Volkswagen Bank Polska). Tak wysokie progi sprawiają, że wielu mikroprzedsiębiorców nie ma szansy na wykorzystanie atutów nocnych lokat.

Jedna z najlepszych stawek wśród wszystkich lokat

Nieporównywalnie wysokie w stosunku do pozostałych graczy z rynku oprocentowanie i bardzo niski próg minimalnej lokaty sprawiają, że oferta Idea Banku wydaje się być rzeczywiście idealna. Byłoby tak, gdyby nie jeden, również istotny przy lokatach overnight szczegół: lokata w Idea Banku nie może być zakładana automatycznie – dyspozycję w tej sprawie trzeba składać codziennie, podczas gdy w większości pozostałych banków odnawiana jest bez udziału przedsiębiorcy. Warto jednak zadać sobie taki „trud”, ponieważ oprocentowanie nocnej lokaty wyróżnia się nie tylko wśród rachunków overnight – to również najwyższe oprocentowanie wśród tradycyjnych lokat terminowych dla mikroprzedsiębiorców, niezależnie od czasu, na jaki są zakładane (wyjątkiem jest miesięczna lokata ze stawką 8% w skali roku, notabene oferowana również przez Idea Bank).

 

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Współpraca: Magdalena Piórkowska
Taxcare.pl
tax-care---logo-150

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
5% na lokacie dla mikroprzedsiębiorców