635 zł emerytury dla matek z powodu krótszego wieku emerytalnego? - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika
635 zł emerytury dla matek z powodu krótszego wieku...
KS
http://sxc.hu/

635 zł emerytury dla matek z powodu krótszego wieku emerytalnego?

Podziel się tym artykułem:   

Koalicjanci (PO i PSL) są zgodni, że należy podnieść wiek emerytalny w Polsce, jednak PSL chce, aby matki pracowały krócej. Każde dziecko oznaczałoby skrócenie pracy zawodowej o trzy lata.

Wycofywanie się z planów przedstawionych w expose

Zdaniem BCC jest to pomysł, który odwraca uwagę od fundamentalnych problemów wiążących się z systemem emerytalnym w Polsce i pozostaje w sprzeczności z expose premiera rządu.

Katalog zadań reformatorskich do wykonania został przez BCC przedstawiony publicznie w analizie z 28 listopada 2011 roku. Propozycja zmniejszenia wieku emerytalnego dla matki trójki dzieci do 59 lat – oznacza zmniejszenie jej emerytury o co najmniej 60 procent. De facto taka matka zostałaby "wynagrodzona" emeryturą minimalną, która obecnie wynosi 635 zł netto.

Złe przykłady dla Polski

Autorzy pomysłu zapewne nie dostrzegają faktu, iż Czechy, na które się powołują, wycofują się z rozwiązań wiążących politykę prorodzinną z uprawnieniami emerytalnymi. W 2008 r. uchwalono podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn (do 65 lat), a przywileje dotychczas przyznane, po 2030 roku będą wygasały. Także dlatego, iż pomimo istniejących dotychczas uprawnień, dzietność w Czechach należy do najniższych w Europie. Zaś przywołana przez polityków PSL Słowacja jest trzecim od końca krajem w UE z najniższym wiekiem przechodzenia na emeryturę. Trudno sobie wyobrazić, aby stanowiło to dla Polski przykład do naśladowania.

 

Źródło: BCC

Podziel się tym artykułem: