5 błędów popełnianych przy wyborze samochodu na firmę - Prosta strona podatków
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika
5 błędów popełnianych przy wyborze samochodu na firmę
KS
Toyota
Toyota przy współpracy z Podatnik.info

5 błędów popełnianych przy wyborze samochodu na firmę

Podziel się tym artykułem:   

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z biznesem albo twoja firma nie zdążyła jeszcze rozwinąć skrzydeł, zakup auta do celów służbowych może być dla ciebie nie lada wyzwaniem. 

Jedna błędna decyzja i mogą cię spotkać poważne kłopoty finansowe. Przeczytaj, jakie błędy najczęściej popełniamy przy wyborze samochodu do celów służbowych.

1. Wybór auta z niewłaściwym silnikiem


Samochód w firmie jednoosobowej często pełni funkcję mobilnego biura. Spędzamy w nim wiele czasu i chcemy, by był mocny i dynamiczny. Niestety, potężny napęd oznacza większe spalanie paliwa. Duża pojemność silnika to także zwiększona składka ubezpieczenia OC. Z kolei silniki turbodoładowane bywają awaryjne i drogie w naprawie. Aby uniknąć zbędnych kosztów, pomyślmy o oszczędnym aucie, np. hybrydowym lub miejskim.
 

Źródło: toyotanews.pl
 

2. Korzystanie z samochodu, który jest awaryjny


Wadą wielu dostępnych na rynku aut jest ich duża awaryjność. Dla niewielkiego przedsiębiorstwa nawet jednodniowy przestój, który został wymuszony pilną naprawą samochodu, może przynieść duże straty. Warto więc postawić na pojazd o potwierdzonej niezawodności. Według niemieckiej Agencji Kontroli Technicznej (TÜV), która podczas testów przeprowadzanych od połowy 2012 do połowy roku 2013 przebadała 8 milionów aut, najmniej awaryjne samochody pochodzą od producentów z Niemiec i Japonii. Toyota Prius dominuje wśród pojazdów 4- i 5- oraz 6- i 7-letnich, a RAV4 i Volkswagen Golf zajmują wysoką pozycję wśród samochodów użytkowanych 6 i 7, 8 i 9, a także 10 i 11 lat.
 

3. Wybór złego ubezpieczenia autocasco


Kiedy decydujemy się na rodzaj ubezpieczenia AC (autocasco), często wybieramy pakiet podstawowy. To błąd. Z reguły nie obejmuje on bowiem największej zmory polskich kierowców – kradzieży auta. Inne istotne aspekty AC to wysokość udziału własnego (kwoty, jaką ubezpieczyciel potrąca z należnego nam odszkodowania), zakres terytorialny polisy (warto sprawdzić go przed wyjazdem za granicę) i sposób rozliczenia szkód. Nie zapominajmy o tych punktach!

4. Wybór auta o niskiej wartości rezydualnej


Przy zakupie samochodu dla firmy warto pomyśleć, ile będzie ono kosztowało po kilku latach użytkowania. Modele najmniej awaryjne, ale także renomowanych marek, użytkowane nie dłużej niż 36-48 miesięcy i niewymagające w chwili sprzedaży kosztownych napraw, to auta z tzw. wysoką wartością rezydualną. W przypadku modeli miejskich, jakich głównie używają małe przedsiębiorstwa, opłacalne jest więc postawienie na Volkswagena Polo, Toyotę Yaris oraz hybrydy: Hondę Civic IMA i Toyotę Auris.
 

Źródło: http://www.toyotanews.pl/

5. Niewłaściwy dobór auta do funkcji wykonywanej przez pracownika


Kiedy decydujemy, jakie auto dla małej firmy będzie najodpowiedniejsze, musimy wziąć pod uwagę cel, w jakim zamierzamy je użytkować. Do częstych, ale krótkich przejazdów nie potrzeba pochłaniającego paliwo modelu rodzinnego; nieduży samochód z napędem hybrydowym świetnie sprawdzi się w mieście. W pracy wymagającej pokonywania długich tras warto pomyśleć o samochodzie z silnikiem diesla. Wybierajmy więc z kalkulatorem w dłoni.


 

Podziel się tym artykułem: