5 błędów popełnianych przy wyborze samochodu na firmę
Toyota
Toyota przy współpracy z Podatnik.info

5 błędów popełnianych przy wyborze samochodu na firmę

Jedna błędna decyzja i mogą cię spotkać poważne kłopoty finansowe. Przeczytaj, jakie błędy najczęściej popełniamy przy wyborze samochodu do celów służbowych.

1. Wybór auta z niewłaściwym silnikiem


Samochód w firmie jednoosobowej często pełni funkcję mobilnego biura. Spędzamy w nim wiele czasu i chcemy, by był mocny i dynamiczny. Niestety, potężny napęd oznacza większe spalanie paliwa. Duża pojemność silnika to także zwiększona składka ubezpieczenia OC. Z kolei silniki turbodoładowane bywają awaryjne i drogie w naprawie. Aby uniknąć zbędnych kosztów, pomyślmy o oszczędnym aucie, np. hybrydowym lub miejskim.
 

Źródło: toyotanews.pl
 

2. Korzystanie z samochodu, który jest awaryjny


Wadą wielu dostępnych na rynku aut jest ich duża awaryjność. Dla niewielkiego przedsiębiorstwa nawet jednodniowy przestój, który został wymuszony pilną naprawą samochodu, może przynieść duże straty. Warto więc postawić na pojazd o potwierdzonej niezawodności. Według niemieckiej Agencji Kontroli Technicznej (TÜV), która podczas testów przeprowadzanych od połowy 2012 do połowy roku 2013 przebadała 8 milionów aut, najmniej awaryjne samochody pochodzą od producentów z Niemiec i Japonii. Toyota Prius dominuje wśród pojazdów 4- i 5- oraz 6- i 7-letnich, a RAV4 i Volkswagen Golf zajmują wysoką pozycję wśród samochodów użytkowanych 6 i 7, 8 i 9, a także 10 i 11 lat.
 

3. Wybór złego ubezpieczenia autocasco


Kiedy decydujemy się na rodzaj ubezpieczenia AC (autocasco), często wybieramy pakiet podstawowy. To błąd. Z reguły nie obejmuje on bowiem największej zmory polskich kierowców – kradzieży auta. Inne istotne aspekty AC to wysokość udziału własnego (kwoty, jaką ubezpieczyciel potrąca z należnego nam odszkodowania), zakres terytorialny polisy (warto sprawdzić go przed wyjazdem za granicę) i sposób rozliczenia szkód. Nie zapominajmy o tych punktach!

4. Wybór auta o niskiej wartości rezydualnej


Przy zakupie samochodu dla firmy warto pomyśleć, ile będzie ono kosztowało po kilku latach użytkowania. Modele najmniej awaryjne, ale także renomowanych marek, użytkowane nie dłużej niż 36-48 miesięcy i niewymagające w chwili sprzedaży kosztownych napraw, to auta z tzw. wysoką wartością rezydualną. W przypadku modeli miejskich, jakich głównie używają małe przedsiębiorstwa, opłacalne jest więc postawienie na Volkswagena Polo, Toyotę Yaris oraz hybrydy: Hondę Civic IMA i Toyotę Auris.
 

Źródło: https://www.toyotanews.pl/

5. Niewłaściwy dobór auta do funkcji wykonywanej przez pracownika


Kiedy decydujemy, jakie auto dla małej firmy będzie najodpowiedniejsze, musimy wziąć pod uwagę cel, w jakim zamierzamy je użytkować. Do częstych, ale krótkich przejazdów nie potrzeba pochłaniającego paliwo modelu rodzinnego; nieduży samochód z napędem hybrydowym świetnie sprawdzi się w mieście. W pracy wymagającej pokonywania długich tras warto pomyśleć o samochodzie z silnikiem diesla. Wybierajmy więc z kalkulatorem w dłoni.


 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także