3 sposoby na szybkie rozliczenie podatku – program do...
Twój e-pit projekt rządowy Ministerstwa Finansów. Nowa usługa w roku podatkowym 2018/2019.
podatnik.info

3 sposoby na szybkie rozliczenie podatku – program do PIT, serwis online, Twój e-PIT

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dowiedz się, na czym polegają i wybierz ten, który najlepiej spełnia Twoje potrzeby.  


Program do PIT

Jak działa? Po zainstalowaniu programu na swoim komputerze, podatnik może wybrać jeden z wybranych sposobów wypełniania deklaracji. Pierwszy z nich polega na podaniu odpowiedzi na pytania, które pojawiają się w kreatorze. Na ich podstawie zostanie uzupełniony formularz PIT. To szybka metoda, dzięki której można się rozliczyć z fiskusem w kilka minut. Podatnik może też skorzystać z innego sposobu i samodzielnie wpisać dane z PIT-11. Później program obliczy za niego wszystkie wymagane kwoty – podatnik będzie miał gwarancję, że zostały one wyliczone prawidłowo. Niektórzy decydują się też na trzeci wariant, który umożliwiają programy do rozliczeń – sami wypełniają wszystkie rubryki, a aplikacja służy im tylko do sprawdzania, czy zostały bezbłędnie uzupełnione.

Dla kogo? To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób, które nie chcą ryzykować. Program prowadzi podatnika krok po kroku, co zmniejsza szanse na popełnienie błędu, a jednocześnie usprawnia i przyspiesza proces uzupełniania deklaracji. Warto też zaznaczyć, że programy do rozliczeń są często na tyle intuicyjne, że nawet osoby, które na co dzień nie korzystają z komputera, nie będą miały problemu z ich obsługą. Co więcej, aplikacje tego typu nie wymagają dogłębnej wiedzy o podatkach, dlatego swobodnie korzystają z nich również te osoby, które nie są specjalistami w tej dziedzinie.


Serwis online

Jak działa? Niektórzy producenci rozwiązań ułatwiających rozliczenia umożliwiają też wypełnianie deklaracji przez internet za pomocą specjalnych serwisów. Ich działanie jest podobne do aplikacji – uzupełnianie formularzy online również pozwala na szybkie uzupełnienie PIT-u. Poza tym, system obliczy wymagane sumy, dzięki czemu podatnik nie musi się tym martwić. Tego rodzaju serwisy mają skuteczne zabezpieczenia, dlatego można bez obaw podawać swoje dane.

Dla kogo? Podobnie jak w przypadku programów do rozliczeń, serwisy internetowe będą przeznaczone przede wszystkim dla osób, którym zależy na szybkich rozwiązaniach, które jednocześnie gwarantują prawidłowość obliczeń. Trzeba tylko sprawdzić, jakie formularze obsługuje dany portal, by dowiedzieć się, kto będzie się mógł z jego pomocą rozliczyć. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą bądź nie mogą instalować żadnych aplikacji na swoim komputerze.

Usługa Twój e-PIT

Jak działa? Twój e-PIT to usługa, którą w 2019 r. zamierza wprowadzić Ministerstwo Finansów. Będzie polegać na tym, że system dostępny na Portalu Podatnika automatycznie uzupełni deklaracje PIT-37 i PIT-38, korzystając z różnych baz danych. 

Rozlicz się już dziś z programem PIT Pro 2018/2019! Uzyskaj prawa do pełnych ulg i odliczeń. 

Artykuł powstał przy współpracy ze spejcjalistą ds. spraw księgowych Justyną Nowak 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wprowadzenie usługi Twój e-PIT – co warto o niej wiedzieć?